Antik kaynaklarda Kappadokia bölgesi
Cappadocia region in the ancient sources
  1. Tez No: 146778
  2. Yazar: EVREN ŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZSAİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Problemli bir yapıya sahip olan ve sınırları, eskiçağ tarihi boyunca siyasi gelişmelere paralel olarak değişen Kappadokia bölgesi kabaca kuzeyde Pontos (Karadeniz) batıda Tuz (Antik Tatta) Gölü ile Phrygia, kuzeybatıda Galatia, güneyde Kilikia, Toros Dağları ve Konya (Antik Lykaonia eyaleti) ile doğuda Fırat nehri (Euphrates), Malatya (Mel itene) ve Küçük Armenia, güneydoğuda Kommagene arasında kalan bölge olarak tanımlanabilir. Antik dönem Anadolu'su için, kendilerine has dilleri, toplum yapılan ve coğrafi farklılıklarıyla oldukça önemli bir yere sahip olan Kappadokia bölgesi hakkında 'ikinci, elden kaynaklar' önemli bilgiler vermektedir.“Antik Kaynaklarda Kappadokia Bölgesi”konulu bu yüksek lisans tez çalışması ile eskiçağ tarihi yazını için birincil derecede önemli olan Antik Kaynaklar taranmış, buna ek olarak çalışmamızda modern eserlerden de faydalanılarak Kappadokia'nın tarihi ve tarihi coğrafyası sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Capadocia region, which has a problematic structure and borders of which change according to the political events that take place during the ancient history, lies roughly between Pontos (Black Sea)in the North, Salt Sea (Ancient Tatta) and Phrygia in the west, Galatia in the Northwest, Cilicia, Toros Mountains and Konya (Ancient Lykaonia state) in the South and Fırat river (Euphrates), Malatya (Melitene) and Armenia Minor in the east, Commagene in the southeast. 'Second hand sources' give important information about the Cappadocia region, which has its own language, social structure and geographical differences has great importance for the ancient period Anatolia. With this Master's Thesis, titled“Cappadocia Region in the Ancient Sources”, ancient sources which are primary importance for ancient history literature were all exmined, furthermore in the the thesis, with the use of modern sources, Cappadocia' s history and historical geography was presented. in