Türk bankacılık sektöründe risk yönetimi
Risk management in Turkish banking sector
- Tez No: 146788
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH PAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 377
Özet
1970'li yıllardan itibaren dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler, piyasalara getirilen düzenlemelerle ilgili sınırlamaların kaldırılması ve bu sayede sermayenin serbest dolaşımının dünyada hız kazanması bir taraftan gelişmekte olan ülkelerin piyasalarının gelişiminde önemli rol oynarken diğer taraftan çeşitli risklerin de varlığını ortaya koymuştur. BIS tarafından ortaya konulan uzlaşılar mevcut risklerin asgariye indirilmesine yönelik düzenlemeler içermektedir. Gelişmekte olan ülkelerde Türkiye'de yaşanan bankacılık krizleriyle bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması çalışmaları hız kazanmıştır. Bu çerçevede bankalardaki risk yönetimi sistemlerinin kurulması da hız kazanmıştır. Basel Komitesi tarafından risk yönetiminde önerilen kredi riski, piyasa riski ve faaliyet riskinden oluşan üçlü bir yapının oluşturulması çalışmaları devam etmektedir. Ancak bu durum ülkemizde ve diğer gelişmekte olan ülkelerde bankacılık krizlerine kadar risk yönetimine gerekli önemin verilmediğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
After 1970' s it has been occurred technological developments and deregulation in the world. So the free circulation of capital has accelerated. While this event contribute to develop in the markets of the developing countries, it cause to show up to various risk. The accords which was published by BIS include regulations which minimize these risks. After banking crises, the restructuring workings in banking sector has accelerated in developing countries and Turkey. In this framework, it has been concentrated much more to construct the systems of risk management too. The operations continue to construct the trio structure which is proposed by Basel Committee (including credit risk, market risk and operational risk). However, this event indicate at the same time that it is not being considered risk management importance enough in Turkey and the other developing countries until banking crises. m