Güneydoğu Asya ülkeleri krizleri ve Rusya'ya etkisi
Southeast Asian countries economic crises and their effects to Russia
- Tez No: 146815
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küreselleşme yirminci yüzyıla damgasını vuran bir süreç olup, finansal piyasalarda da etkisini göstermektedir. Sermaye ülkeler arasında rahatça dolaşabilmekte, özellikle yüksek getiri potansiyeli olan piyasalara yoğun sermaye girişleri olmaktadır. Finansal piyasaların giderek bütünleştiği günümüz dünyasında herhangi bir ülkenin finansal piyasasında meydana gelen istikrarsızlık uluslararası piyasalarda zincirleme şekilde istikrarsızlıklara, hatta ekonomik krizlere neden olabilmektedir. Uluslararası piyasalarda gerçekleşen krizlerin bir çoğunun kendine has özellikleri olması ve daha önceki krizlerin belirtilerinin farklılık göstermesi krizlerin öngörülememesine yol açmaktadır. Ancak krizlerin nedenleri ne olursa olsun sonuçlan aynı olmaktadır. Zira, milli gelirin düşmesi sonucu halk fakirleşmekte, finansal piyasalardaki dalgalanmaların artması sonucu da yatırımcılar zarar etmektedir. Özellikle 1997 yılında meydana gelen Asya krizi meydana getirdiği etkisine göre tarihte yaşanan en büyük krizlerinden sayılabilmektedir. Söz konusu krizin etkisi bölge ülkelerinin uyguladıkları ekonomik modellerden, dış kaynakların doğru kullanılmamasından kaynaklanmakta idi. Krizin bölgede çıktığı tarihe kadar“Asya Kaplanları”diye isimlendiren bölge ülkelerin finansal piyasalarının, borsalarının ve bununla ilgili olarak da özel sektörünün olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olmuştur. Söz konusu kriz bir çok kriz gibi ortaya çıktığı bölgeyle sınırlı kalmadı. Şöyle ki, Asya krizinin akabinde konuyla ilgili bilimcilerin dikkatleri söz konusu krizden en çok etkilenmesi muhtemel Rusya üzerine yöneldi. Çünkü, Rusya dış borçlarıyla, reformların gerçekleşmesinin tamamlanmadığı ekonomisiyle, fazla yabancı kaynak gereksinimiyle kısa vadeli fonlarla uzun vadede getiri sağlayacak yatırımları finanse etmesi Merkez Bankası'nın uyguladığı hatalı kur politikalarıyla krize müsait bir yapıya sahipti. Asya krizinden sonra yatırımcılar söz konusu ülkeden de kaçmaya başladılar. Bundan başka, anılan ülke gereksinim duyduğu fonlar da yabancı kaynaklardan sağlansa da krizin etkisiyle zorlanmaya başladı. iü
Özet (Çeviri)
Globalization shows its influence on financial market as process that left its impressive mark in the XX century. Capital can circulate through countries; especially there are intensive capital inlets in markets with high yield potential. In nowadays world where different financial markets are getting together, instability that occurs in financial market of one country leads to instability in international financial market, even causes economical crisises. One crisis that occurs in international market is not similar to other one, and has specific futures therefore it is almost impossible to predict crisises. But what ever is the reason of crisis the result of crisis is the same. Because, as the result of decrease in national income is that people become poorer, and the result of increases of instabilities in financial market is that investors loose their money. Especially, the Asia crisis that occurred in 1997 can be assumed as the biggest crisis that had ever happened. The reason of that crisis is that the countries in that region did not apply correctly economical models when using external sources. Until the time the crisis occurred in region of that countries, called“The Tigers of Asia”, had their financial market, the bourse and private sector related to them, influenced badly by that crisis. The mentioned crisis similar to others did not stay inside the mother country's borders. So that, immediately after Asia crisis, the attention of scientists was paid to Russia. Russia was thought to be most affected by the crisis. Because Russia, with its external debts, economical reforms that haven't been finished, extreme needs in foreign sources, wrong funding policy applied and wrong course policy established by Central Bank had proper structure to be affected by the crisis. After Asia crisis investors begin to run out of that country. Moreover, even if the funds that were vital for the country were supplied by foreign sources, they start to be forced by the crisis. IV