Faktoring ve kredi sigortası sistemlerinin karşılaştırmalı analizi ve Türkiye'deki durumu
Comparative analysis of factoring and credit insurance and their market situation in Turkey
  1. Tez No: 146816
  2. Yazar: DİDAR CEYLA KURDOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TALU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1980'li yıllardan itibaren Türkiye'de tanınmaya başlayan iki finansal yöntem olan, faktoring ve kredi sigortası tanımlandıktan, tarihçe ve dünya genelindeki uygulamaları hakkında bilgi verildikten sonra yöntemlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Her iki yöntemi kullanan işletmelerin faydalanacağı hususlar irdelendikten sonra ise Türkiye'deki uygulamalar, hukuki altyapı incelenmiş, yöntemlerin işletmeler tarafından ne ölçüde bilindiği tespit edilmeye çalışılmış, yöntemlerin daha yaygın kullanımına engel olan konular belirlenmiştir. Çalışma sonunda bu sorunların ortadan kalkması durumunda her iki yöntemin, ekonomimizin, ticari işletmelerin, özellikle de KOBİ'lerin gelişimine katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır. Bu araştırmada iş deneyimlerimin yam sıra çeşitli yurtiçi yurtdışı üniversite kütüphaneleri, internet üzerindeki kamu ve özel sektör kurumlanmn web-siteleri, kitap ve raporlardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, factoring and credit insurance sectors that have been in use in the Turkish market since the end of 1980s have been defined, general principles and applications of both products have been summarized and the applications of two products have been compared. After the benefits of commercial institutions that are using these products are underlined, the Turkish applications and legal aspects of these products are analyzed, the reasons why these products are not used widely have been tried to outline. Finally, it has been decided if the problems outlined have been solved then there is a big opportunity for small and medium sized companies to develop their business that effects Turkey's economic development positively at the end. During the research, apart from my own experiences, I have benefited from some university libraries in Turkey and abroad as well as many web sites, reports and books. m