Criticism of Victorian values in the poetry Alfred Lord Tennyson
Alfred Lord Tennyson şiirinde Victoria dönemi değerlerinin eleştirisi
  1. Tez No: 146832
  2. Yazar: NURİ ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
öz Kraliçe Victoria döneminde İngiltere'nin saray şairi olan Alfred Lord Tennyson'un şiirlerinde Victoria dönemi İngiltere'sinin değerlerim yansıttığı ve o dönem İngiliz halkının düşüncelerini dile getirdiği yönünde yaygın bir inanç vardır. Bununla beraber bazı eleştirmenler Tennyson'un şiirlerinde bu değerlerin bir eleştirisinin de bulunduğunu iddia ederler. Bu tezin amacı, bu iddiaların ne derece geçerli olduğunu Alfred Lord Tennyson'un“Ulysses”ve“The Lotos-Eaters”adlı şiirleri üzerinde incelemektir. Victoria dönemi şiirinin çıkış noktası sayılan Romantik dönem şiirinin incelenmesi ve Victoria dönemi şiirinin bu konuda edinilen görüşler ışığında ele alınması sonucunda Victoria dönemi şiirinin özellilerinin ne olduğu konusunda bir tanım yapılacak ve bunun ardından Tennyson'un bu çerçeve içinde ne konumda olduğu, şiirlerinin incelenmesi sonucunda incelenecektir. Bu araştırmalar sonucunda Tennyson'un şiirlerinde o dönemin değerlerinin eleştirilmesinin ötesinde“şair kimdir?”ve“şiir nedir?”biçimindeki sorulara bir yanıt arandığı görülecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is a widespread belief that Alfred Lord Tennyson, Poet Laureate of the Victorian era, reflected the values of his age in his poetry, and that he was the spokesman of his people. Some critics, however, believe that Tennyson's poetry also contains a criticism of these values. The aim of this thesis is to examine the validity of these claims through studying Tennyson's poems“Ulysses”and“The Lotos- Eaters.”A definition of Victorian poetry will be made through studying Romantic poetry, which is considered to be the source of Victorian poetry, and then Tennyson's position within this picture will be examined. As a result of these examinations, it will be seen that Tennyson's poetry contains, beyond a criticism of Victorian values, questions as to the nature of“the poet”and“poetry.”m