The perseverance and fortitude of black women in the novels of Toni Morrison: Beloved, Sula, Song of Soloman
Toni Morrison'ın Sevilen, Sula, Süleyman'ın Şarkısı adlı üç romanında siyah kadınların azmi ve cesareti
  1. Tez No: 146833
  2. Yazar: NURAY DODURGA TUNALI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKAN ARAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
oz Bu çalışma siyah kadın karakterlerin güçlü bireyler, cesaret simgeleri olarak tasvir edildiği Toni Morrison'm üç romanım, Beloved-Sevilerti, Sula'yı, ve Song of Solomon-Süleyman'ın Şarhsfm incelemeyi amaçlamıştır. Her ne kadar 'siyah feminist yazar' unvanım kabul etmese de, bu çalışma güçlü kadın karakterlerin başlıca karakterler olarak göze çarptığı romanlarında, Morrison'm bakış açısının siyah feminist stratejilerle yakın bir benzerlik içinde olduğunu savunmaktadır. Buna göre, romanlardaki kadın karakterlerin deneyimleri siyah ferninist düşünce ile desteklenerek incelenmiştir. Sevilen'de Sethe, Baby Suggs, Denver ve Ella, Sulcfda. Sula, Nel ve Eva, Süleyman'ın Şarkısfnda. Pilate ve torunu Hagar Amerika'daki ferklı kuşaktan siyah kadınların temsilcileridirler. Üç boyutlu bir baskı tarafindan kuşatılmışlardır: ırk, sınıf ve cinsiyet aynımı. Çalışmanın odak noktası, Toni Morrison'm siyah kadın karakterlerinin bütün zorluklara karşı ayakta kalabilmiş olmalarıdır; onlar Amerikan kast sisteminde kendilerini en alt seviyeye indirgeyen düşüncelere karşı ayağa kalkıp harekete geçebilmişlerdir. ABSTRACT This study aims to analyze Toni Morrison's three novels: Beloved, Sula, and Song of Solomon, in which the black female characters are portrayed as strong individuals, as the emblems of fortitude. Although she negates the appellation of 'black feminist writer', this study maintains that in her novels where the strong women characters stand out as the chief protagonists, Morrison's outlook and stance bear close affinity to the black feminist strategies. Thus, the experiences of the female protagonists are examined from the black feminist vantage point Sethe, Baby Suggs, Denver, and Ella in Beloved, Sula, Nel, Eva in Sula, Pilate and her daughter-in-law Hagar in Song of Solomon are all the representatives of different generations of black women in the United States. They are beleaguered by a three dimensional oppression: race, class, and gender. The focal point of the argument is that Toni Morrison's black women characters are able to survive against all odds; they are able to rise and act defying the assumptions that relegate them to the lowest rank in the American caste system. ill
Özet (Çeviri)