Politics of space in the English Fin de Siecle poetry
İngiliz Fin de Siecle şiirinde mekanın politikası
- Tez No: 590024
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA REZZAN SİLKÜ KOCAÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışması, İngiliz edebiyatının fin de siecle (yüzyılın sonu) döneminde yazılan şiirlerde mekanın işlevini ve mekanın nasıl betimlendiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. İngiliz tarihinde fin de siècle'ın kendine özgü bir dönem olduğu iddia edilebilir. Özellikle bazı şairler Viktorya dönemi şiirinden birtakım unsurları benimserken, bazıları ise genel olarak Viktorya dönemi şiirini reddetmiştir. Ayrıca, bu konformist olmayan şairler, on dokuzuncu yüzyıldaki orta sınıfın geleneksel ahlaki görüş ve değerlerini eleştirmiştir. Böylece, kente ait gerçek mekânlara ve karakterlere odaklanan şiirsel bir duyarlılıkla birlikte yeni bir şiirsellik anlayışı gelişmiştir. Fin de siècle şiirini analiz etmek için dönemin şiirini biçimlendiren üç farklı şair, Oscar Wilde, Ernest Dowson ve Arthur Symons belirlenmiştir. Bu üç şairin seçilmiş şiirlerinde mekan kavramı müzik salonlarından genelevlere, mezarlıklardan hapishanelere kadar çeşitli yerlerin kullanılmasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. Bu çalışmada analiz yöntemi olarak, Henri Lefebvre'nin mekan teorisi uygulanmaktadır çünkü Lefebvre mekanı politik yönleriyle birlikte ele alan önemli bir düşünürdür. Şiirlerin politik bir bakış açısıyla yapılan analizleri sonucunda, şairlerin mekan kullanımı, toplumdan kaçmak isteyen şairlerin tutumlarını ortaya koymaktadır. Bu tez, araştırmacıların fin de siècle şiirlerindeki mekan kavramı hakkındaki algılarını yeniden değerlendirmelerine olanak verirken, mekan ve şiirin ortak bir bakış açısı kazanmalarını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to determine the function of space and how space is depicted in the poems written during the fin de siècle period, which is one of the undervalued ages in English literary history. However, it can be claimed that fin de siècle is a distinctly unique period. Notably, while some poets adopted several elements from Victorian poetry, some others generally rejected Victorian poetics. Then, those nonconformist poets also criticised the traditional moral views and values of the middle class in the nineteenth century. Thus, a discrete poetics developed along with a poetic sensibility that focused on real urban places and characters. In order to analyse the poetry of the eighteen-nineties, three different poets have been selected, Oscar Wilde, Ernest Dowson, and Arthur Symons since they are the most prominent poets who formed the poetry of the period. In the poetry of these three poets, the concept of space gained a new dimension by means of the employment of a variety of locations from music halls to brothels, graveyards to prisons. As for the critical perspective, Henri Lefebvre's theory of space is applied in this study since he is a significant thinker who explores space in terms of its political aspects. By way of the analysis of the poems from a political perspective, these poets' use of space reveals the wish to escape from society. In this dissertation, space and poetry are intended to provide a more complex perspective allowing scholars to re-examine their perception about the concept of space in the poems of fin de siècle.