Kurumsal itibar yönetimi ve Türkiye'de bir uygulama
The management of corporate reputation and an application in Turkey
- Tez No: 146842
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ARIKBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
İtibar kavramı ve kurumlara sağladığı fayda ve avantajlar perspektifinde, kurumsal itibar yönetiminin etkinliğinin ve ölçülmesinin incelendiği bu çalışmayla, kurumsal itibar konusu tümdengelimci bir metodla ele alınmıştır. Konunun üç bölümde incelendiği çalışmada, son gelişmelerde etkili olan trendler ve günümüzde gelinen nokta ortaya konulmuştur. Türkiye'de yapılan uygulamada, araştırmanın yöntemi örnek olay monografisi, seçilen araç da görüşme olmuştur. Bu çalışmayla, özellikle paydaşların gözünde bir kurumu rakiplerinden farklılaştıran temel unsur olan, oluşturulması uzun ve maliyetli bir süreci gerektiren, yönetilerek geliştirilen ve ölçülebilen bir değer olan itibarın, kurumlara çok önemli fayda ve avantajlar sağladığı; itibar yönetiminin kurumların en önemli işlevi olduğu ve planlı ve disiplinli bir yaklaşımı gerekli kıldığı; kurum itibarının ekonomik değeri olan itibar sermayesinin ve itibar denetiminin başarılı itibar yönetimi için çok önemli olduğu; şirketler için itibar riski yönetiminin kritik bir ihtiyaç ve en üst seviyede bir yönetim sorumluluğu gerektirdiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Türkiye'de yapılan uygulamayla da, örnek olarak ele alınan şirketin, itibar yönetimi anlayışını benimsediği ve olması gerekenle şirketin uygulamaları arasında paralellik bulunduğu ve son dönemde şirketin yansıtmak istediği kurum kimliği ve imajı doğrultusunda yapmış olduğu değişimler ve yeniliklerde, kurumsal itibar yönetimi anlayışının etken olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study using a deductive method deals with effectiveness and measurement of reputation management from the point of view of benefits and advantages with which reputation provides corporates. In the study the subject is examined in three sections and trends that has effect on the recent developments and ultimate situation are brought to light. In the application in Turkey, case study monography is used as the method and interview as the instrument.