Kemal Paşazâde Said Bey Terâcim-i Ahvâl-ı Muâsırîn
Kemal Paşazâde Said Bey Terâcim-i Ahvâl-ı Muâsırîn
  1. Tez No: 146841
  2. Yazar: FİLİZ ANADOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
oz Biyografi çalışmaları tarih araştırmalarında önemli bir yer tutmaktadır. Tarihi olaylara etki eden ya da bir şekilde bu olayların içinde yer alan kişiler hakkında kapsamlı bilgilere sahip olmak son derece önemlidir. Devlet sisteminin güvenliği ve devamı için de o sistemde görev alan memurların ya da çalışanların hayatını bilmek bir o kadar önemlidir.. Bu bağlamda bu tezin konusu olarak Sultan II. Abdülhamid Devri'nin ilginç portrelerinden biri olan Kemâl Paşa-zâde Saîd Bey'in hazırladığı ve Terâcim-i Ahvâl-i Muâsırîn adını verdiği biyografik eseri seçilmiştir. Saîd Bey döneminin iyi tanınan entelektüellerinden biri olarak basın, eğitim gibi pek çok alanda çalışmalar yapan ve ayrıca adalet sisteminde mahkeme reisi olarak görev alan bir kişiydi. 1893 tarihinde Sultan II. Abdülhamid'e sunulan eserinde Said Bey, yaşadığı devirde farklı devlet kademelerinde çalışmış 91 Osmanlı devlet memurunun hayatlarını anlatmış ve bazılarının orijinal fotoğraflarını çalışmasına eklemiştir. Elyazması eser transkript edilip biyografiler Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ndeki Sicill-i Ahvâl kayıtlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
oz Biyografi çalışmaları tarih araştırmalarında önemli bir yer tutmaktadır. Tarihi olaylara etki eden ya da bir şekilde bu olayların içinde yer alan kişiler hakkında kapsamlı bilgilere sahip olmak son derece önemlidir. Devlet sisteminin güvenliği ve devamı için de o sistemde görev alan memurların ya da çalışanların hayatını bilmek bir o kadar önemlidir.. Bu bağlamda bu tezin konusu olarak Sultan II. Abdülhamid Devri'nin ilginç portrelerinden biri olan Kemâl Paşa-zâde Saîd Bey'in hazırladığı ve Terâcim-i Ahvâl-i Muâsırîn adını verdiği biyografik eseri seçilmiştir. Saîd Bey döneminin iyi tanınan entelektüellerinden biri olarak basın, eğitim gibi pek çok alanda çalışmalar yapan ve ayrıca adalet sisteminde mahkeme reisi olarak görev alan bir kişiydi. 1893 tarihinde Sultan II. Abdülhamid'e sunulan eserinde Said Bey, yaşadığı devirde farklı devlet kademelerinde çalışmış 91 Osmanlı devlet memurunun hayatlarını anlatmış ve bazılarının orijinal fotoğraflarını çalışmasına eklemiştir. Elyazması eser transkript edilip biyografiler Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ndeki Sicill-i Ahvâl kayıtlarıyla karşılaştırılmıştır. ABSTRACT Biographical works have an important place in historical research. It is crucial to have a comprehensive knowledge about the people who had vital effect on historical events or somehow included in them. For the security and the duration of a state system, it is also important to know the lifes of state officers. In this scope, the theme of this thesis is about a biographical manuscript written by one of the interesting portraits of the Hamidian Era (1878-1909): Kemâl Paşa-zâde Saîd Bey and titled as Terâcim-i Ahvâl-i Muâsırîn. Saîd Bey was a well-known intellectual of the time in many fields such as publishing, education and also a state officer of law. In his work which is presented to Sultan Abdulhamid II in 1893, Said Bey wrote about the lifes of 91 Ottoman o fficers who worked i n different levels o f the State. He also added some original photographs in his work. The manuscript is transcribed and the biographies are compared with the original ones in“Sicill-i Ahvâl”records in the Ottoman Archives. in