Atatürk Dönemi toprak reformu girişimleri
The enterprises of land reform Atatürk's term
- Tez No: 146847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEZMİ ERASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
oz Türk toplumunun, Batılı toplumlar gibi uluslaşamaması ve çağdaş sanayi toplumuna bir türlü ulaşmamasının en başta gelen nedenlerinden biri, Osmanlı'dan Cumhuriyet' e miras kalmış ilkel toprak düzeninin hala sürüyor olmasıdır. Köyleşmiş kentlerden, gecekondulaşmaya, hacıağa sermayedarlardan, arabesk kültüre, özgürlüklerden, Güneydoğu meselesine kadar pek çok sorunun kökeninde bu problem yatmaktadır. Bu suretle Atatürk döneminde toprak reformu girişimlerinin sorunun çözümünde önemli bir atılım olduğu düşüncesi ile Yüksek Lisans Tezi olarak“Atatürk Dönemi Toprak Reformu Girişimleri”seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Turkish Society were not became reach to the modern industry and they were not became nationalizate like Western society.The main reason for mis situation is the continious of primitive land harmony which comes from Ottoman to Republic as an inheritance.From the ruralizated countries to shanties from the provincial nouveau capitalists to arabesque culture from the Southeast problem, causes this concern.That's why as a Master Thesis The Enterprises of Land Reform in Atatürk's Term is selected because the idea of land reform enterprises in Atatiirk's Term would be an important leap for the solution of this problem.