Öğretmenlik mesleğinde cinsiyete dayalı ayrımcılık: Türkiye ve Güney Kore karşılaştırması
The discrmination based on sexuality in teaching profession: Comparison of Turkey and South Korea
  1. Tez No: 146850
  2. Yazar: HYUN JOO PARK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNLÜK ŞENESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma konusu“Öğretmenlik mesleğinde cinsiyete dayalı ayrımcılık: Türkiye ve Güney Kore karşılaştırması”üzerindedir. Amaç, iki ülke arasında öğretmenlik mesleğinde de kültürel farklılığa rağmen, kadın öğretmenlere uygulanan cinsiyete dayalı ayrımcılığı ortaya koyup çözüm yollan geliştirmektir. Türkiye'de 100 (51 kadın, 49 erkek) ve G. Kore'de 100 (46 kadın, 54 erkek) toplam 200 öğretmen üzerinde anket uygulanmıştır. Türkiye ve G. Kore'deki öğretmenlik mesleğinde cinsiyete dayanan ayrımcılık ile ilgili yapılan anket araştırmasında şu sonuçlara ulaşılmıştır: Türkiye ve G. Kore'de eğitim, mesleğe giriş, çalışma koşullan yönünden pek çok farklılıklar bulunmasına rağmen, her iki ülkede de ataerkil toplum yapısı devam ettiğinden cinsiyete dayalı ayrımcılık konusunda anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Öğretmenlik, iki ülkede de kadınlar için geleneksel role uygun olduğundan aile tarafından çok kabul edilen bir meslektir.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is“The discrmination based on sexuality in teaching profession : comparison of Turkey and South Korea”The purpose of this reserach is to bring up the discrmination based on sexuality which is practiced on female teachers and to develop solutions for this problem in spite of cultural diffirences between these two countries in teaching profession. This poll has been taken with total 200 teachers, 100 (51 female & 49 male) in Turkey and 100 (46 female & 54 male) in South Korea. The results of this research on discrmination based on sexuality in teaching profession both in Turkey and S.Korea are as following; Although there are many differences in the education system, going in the profession, and work conditions between Turkey and S.Korea, there is no any distinctive difference on the subject of the discrmination based on sexuality. Because patriarchal social structure is still effective in both countries. The teaching profession is a higly accepted profession by the families, because it is very suitable traditional role for women in both countries. vi