Paolo Balboni'nin Avrupa Birliği ortak başvuru metni bağlamında çağdaş dil öğretim yöntemlerine olan katkısı
The contribution of Paolo Balboni to modern languages teaching methods with respect to the common European framework for languages
  1. Tez No: 146851
  2. Yazar: MERYEM MİNE ÇİLİNGİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, İtalyan dil eğitimi üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Paolo Balboni'nin, Avrupa Birliği Ortak Başvuru Metni: Öğrenim, Öğretim, Değerlendirme (Quadro comune europeo di riferimento per le lingue: apprendimento, insegnamento, valutazione, Consiglio d'Europa, 2002) bağlamında, çağdaş dil öğretim yöntemlerine olan katkısı araştırılmak istenmiştir. Bu amaçla, Avrupa Birliği Ortak Başvuru Metni'nde ve Paolo Balboni'nin kuramsal yapıtlarında yer alan temel dil eğitim ilkeleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Balboni'nin yapıtlarında ele aldığı dil eğitiminin temel ilkeleri ve ilkelerin açılımları, Avrupa Birliği Ortak Başvuru Metni'nin belirlediği ilkelerle karşılaştırılmış ve bu ilkelere olan uygunluğu araştırılmıştır. Son olarak, Balboni'nin yazarları arasında yer aldığı Rete! 1 İtalyanca öğretim Yöntemi Avrupa Birliği Ortak Başvuru Metni'nin belirlediği dil öğretim ilkeleri doğrultusunda incelenmiş ve Balboni'nin Avrupa Birliği Ortak Başvuru Metni ve Rete! 1 üzerindeki değerlendirmelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the contribution of Prof. Paolo Balboni, whose field of study is Italian language teaching, to modern language teaching methods with respect to the Common European Framework for Languages: Learning, teaching, Assessment (Quadro comune europeo di riferimento per le lingue: apprendimento, insegnamento, valutazione, Consiglio d'Europa, 2002). Accordingly in this study, fundamental principles of language teaching foregrounded in both the Common European Framework for Languages and Prof. Balboni's theoretical works will be addressed. Such principles and the functions they assume in Prof. Balboni's works will be compared with the principles set by the Framework, and their compatibility with the latter will be discussed. In conclusion, the Italian teaching method in Rete! 1, which was co-written by Prof. Balboni, will be analyzed in relation to the language teaching principles that the Framework suggests. Prof. Balboni's comments on the Framework and Rete! 1 will be presented in appendix. m