Yakın dönem tarihimizde Taşoz Adası
Thasos Island in our recent past
  1. Tez No: 146859
  2. Yazar: ELİF ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
oz Ege Denizi'nin en kuzeyindeki ada olarak Taşoz, 1456 yılında Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir. Bu tarihten itibaren Osmanlı idari anlayışının önceliklerinin görülmesi bakımından bu ada önemli gelişmelere sahne olmuştur. Zira gelir düzeyi oldukça düşük olan Taşoz reayası için devlet bazı mali avantajlar sağlama yoluna gitmiş ve adanın idare şekli de bu ölçülere göre düzenlenmişti. Ancak yine bu idare anlayışının bir yansıması olarak Taşoz'un 1813 yılında Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'ya temlik edilmesi, beklenmedik bazı sorunların doğmasına sebep olmuştur. Osmanlı Devleti 'nin çöküş sürecine girmesi ile gelişmeye başlayan bu sorunlar zamanla Taşoz üzerindeki Osmanlı egemenlik haklarım tehlikeye düşürür boyutlara ulaşmıştır. Bu nedenle Taşoz'un idare şeklinin yeniden ele alınması ve mülkî sistemdeki yerinin belirlenmesi XIX. Yüzyıl' in sonlarından itibaren Osmanlı Devleti'ni meşgul eden önemli sorunlardan biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
oz Ege Denizi'nin en kuzeyindeki ada olarak Taşoz, 1456 yılında Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir. Bu tarihten itibaren Osmanlı idari anlayışının önceliklerinin görülmesi bakımından bu ada önemli gelişmelere sahne olmuştur. Zira gelir düzeyi oldukça düşük olan Taşoz reayası için devlet bazı mali avantajlar sağlama yoluna gitmiş ve adanın idare şekli de bu ölçülere göre düzenlenmişti. Ancak yine bu idare anlayışının bir yansıması olarak Taşoz'un 1813 yılında Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'ya temlik edilmesi, beklenmedik bazı sorunların doğmasına sebep olmuştur. Osmanlı Devleti 'nin çöküş sürecine girmesi ile gelişmeye başlayan bu sorunlar zamanla Taşoz üzerindeki Osmanlı egemenlik haklarım tehlikeye düşürür boyutlara ulaşmıştır. Bu nedenle Taşoz'un idare şeklinin yeniden ele alınması ve mülkî sistemdeki yerinin belirlenmesi XIX. Yüzyıl' in sonlarından itibaren Osmanlı Devleti'ni meşgul eden önemli sorunlardan biri olmuştur. ABSTRACT Thasos Island which is situated on the furtest north of Eagean Sea came under the Ottoman rule in 1456. Since then, there were a lot of significant developments on the Island that clearly illustrate the priorities of Ottoman administration to the Thasos Island. As the income of the inhabitants of the island was very low the central goverment gave some economic adventages to the Island which accordingly effected to be formed the administration system on the Island. As a reflection of above mentioned administration system the alienation of the island to the governer of Egypt Island, Mehmet Ali Pasha in 1813 caused some unexpected problems. Such problems began to be bigger as Ottoman State entered in a phase of diclation put the rigth of sovereignty on the island under danger. For this reason the need to reconstruction of the administration system used over the Thasos was one of the essential problems made the central goverment to deal with in the last XTX century. in