Sarıkemer Beldesi'nde yerleşmenin evrimi ve arazi kullanımı
Evolution of settlement and land use in the Sarıkemer Town
- Tez No: 146864
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ GÖZENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
oz Yüksek Lisans tezime konu olan Sarıkemer Beldesi Ege Bölgesinde yer alan Aydın İlinin alan bakımından en büyük ilçesi olan Söke ilçesinin Aşağı Büyük Menderes ovasının denize yakın kesiminde Söke- Milas yolu üzerinde ilçe merkezine 25 km mesafede yer alır. Toplam 69. 833 dekar arazisi olan beldenin 62. 400 dekarlık kısmı tarımsal yönden kültür arazi olarak kullanılmaktadır. Tarım arazisinin % 80 ninde pamuk ziraatı yapılan bir belde olarak ön plana çıkar. Tarımsal arazisi dışında kalan alan ise yerleşme, kanaletler ile toprak tabakasının çok ince olduğu taşlık kayalık ve bozuk mera görünümündeki tepelik kısımdan oluşur. Büyük Menderes Nehri' nin getirdiği alüvyonlarla bir taşkın ovası haline gelen belde toprakları alüvyal toprak tipi bakımından tarımsal üretimi son derece elverişlidir. Belde 1800' lü yıllardan sonra sahaya gelen Yörükler tarafından iskana açılmıştır. Günümüzde 3 mahalle, 1300 haneden oluşan Sarıkemer' de 2000 nüfus sayımı verilerine göre 8204 kişi yaşamaktadır. Önceleri tepelik alan ile Büyük Menderes arasında yamaç üzerinde sıkışık bir doku gösterecek şekilde kurulmuş olan yerleşme sonrasında ovada avlular içindeki konumuyla gevşek bir dokusuyla karşımıza çıkar. Beldenin başlıca geçim kaynağı tarım ve buna bağlı oluşan sanayi faaliyetleri yanında az olmakla birlikte hayvancılıktır. Tarımsal faaliyetler içinde pamuk, beldenin en çok gelir sağladığı tarım ürünüdür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of my master thesis is the Sarikemer town located at a place 25 kilometers to the district center on Söke-Milas road and is on seaside part of the Lower Büyük Menderes plain taking place within the Söke district which is areally iargest in the Aydm province of the Aegean region. 62.400 (dk) of total 69.833 (dk) area is used for agriculture. In 80 Per cent of this cultivable land cotton is the principal product. The remaining part of the land covers settlement places, small irrigation channels and hilly areas with rocky and wasted pastures covered with a thin soil layer. The land of town has turned into a flood plain due to alluvions brought by the Büyük Menderes river, thus they are very suitable for cultivation. The place has been opened to settling by Yörüks who came in 1 800s. At the present, 8204 persons are living at Sarikemer according to the 2000 census and town is composed of 1300 houses in 3 guarters. At the beginning this settlement place was taking place on the slope in beetwen hilly part and the Büyük Menderes river having a compact form which was later loosened with houses in courtyard on the plain. The principal means of living is agricultural products and some industry connected with agricultural activities and,also, a little animal husbandry. Cotton provides the highest income among agricultural products.