İbnü'l-Mutahhar el-Hillî'nin 'Keşfü'l-Murâd fî Şerhi Tecrîdi'l-İ'tikâd' adlı eserine göre dini ve siyasi görüşleri
The religious and political views of Ibn al-Mutahhar al-Hilli according to his work 'Kashf al-Murad fi Sharh Tajrid al-I'tikad'
- Tez No: 146865
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
öz Mezheplerin görüşlerini tarafsız olarak öğrenebilmek için kendi kaynaklarına müracaat etmek önemlidir. Îbnü'l-Mutahhar el-Hillî, Şiî İnıâmiyye mezhebinde“allâme”,“âyetullah”diye bilinir. Onun eserleri bu mezhebin önemli kaynaklarmdandır. Nasîruddîn et-Tûsî'nin Tecrîdü'l-İ'tikâd'ına (veya Tecrîdü'l- Kelâm) yazdığı Keşfü'l-Murâd fî Şerhi Tecrîdi'l-İ'tikâd isimli şerhi de bu kaynaklardan biridir. el-Hillî'nin bu şerhi, Tecrîdü'l-İ'tikâd'a yazılan ilk şerhtir. Onun et-Tüsî'den ders almış olması, bu şerhe ayrıca önem kazandırmaktadır. Biz, İbnü'l-Mutahhar el-Hillî'nin "KeşfüT-Murâd fî Şerhi Tecrîdi'l-İ'tikâd Adlı Eserine Göre Dînî ve Siyâsî Görüşleri isimli çalışmamızda el-Hillî'nin bu eserinde yer alan, kelâmın klasik konularından olan ilahiyat, nübüvvet, meâd ve imamet konularını ele almış bulunuyoruz. Konular incelenirken el-Hillî'nin bu şerhini esas aldık. Ayrıca ulaşabildiğimiz diğer eserlerinden istifade etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
öz Mezheplerin görüşlerini tarafsız olarak öğrenebilmek için kendi kaynaklarına müracaat etmek önemlidir. Îbnü'l-ABSTRACT It is important to apply to their own sources for knowing the opinions of the sects of Islam. Ibn al-Mutahhar al-Hilli is known as“erudite (allama)”and“ayatollah”in the sect of Imamism of Shiite. His studies are very important sources in this sect. His, sharh (commentary), named,“Kashf al-Murad fi Sharh Tajrid al- İ'tikad for Nasiruddin at-Tusi's work ”Tajrid al-Itikad“ is one of his important sources. al-Hilli's sharh is the first commentary written for Tajrid al-Itikad. Due to his taking lessons from Nasiruddin al- Tusi, this commentary İs also very important. I focused on the basic matters of Islamic Theology (Kalam) such as ilahiyat (theology), nubuwwat (prophethood), ma'ad (passing away and restoration), and imamet (leadership) in my thesis entitled ”The Religious and Political views of al- Hilli According to his work“Kashf al Murad fi Sharh Tajrid al- İ'tikad”. I considered his work as basic source in my thesis. In addition to this I tried to use the other works on this subject. in