Sol ventrikül volüm yüklenmelerinde diastolik fonksiyon bozukluklarının değerlendirilmesi
- Tez No: 27478
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKÇORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
- 31 - ÖZET Bu çalışmada, Doppler ekokardiograf i ile, sol ventrikülün diastolik doluş özellikleri mitral regürjitasyonlu 24 ve normal, sağlıklı 10 çocukta incelenmiştir. Doppler ekokardiografi sonuçları kardiak kateterizasyondan elde olunan hemodinamik bulguların eşliğinde yorumlanmıştır. Klinik olarak konjestif kalp yetmezliği tablosunda olan (n=17) hastaların geç, aktif diastolik A dalgası parametrelerinin arttığı ve E/A orantısının azaldığı saptanmıştır. Bu sonuçlar, kronik volüm yüklenmesi olan ventriküllerde görülen erken, pasif diastolik doluşun yetersiz kalmasından ötürü, yeterli bir sarkomer gerilmesini sağlayabilmek için geç diastolik kontraksiyonun artması ile uyumludur. Semptomatik hasta grubunda ayrıca, deselerasyon zamanının uzadığı ve mitral kapak alanı ile sol atrium boyutlarının normalden daha fazla bulunduğu da saptanmıştır. Dolayısıyla bu grubun Doppler ve 2 boyutlu ekokardiograf i bulguları diastolik relaksasyon bozukluğunu göstermektedir. Sol atrium ve sol ventrikül basınçlarının normalin üst düzeyinde veya normal bulunması halinde, geç diastolik parametrelerin kompansatuvar olarak belirginleşmesi bu hastalardaki konjestif kalp yetmezliğinin diastolik fonksiyon bozukluğu ile ilişkili olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
- 32 - SUMMARY In this study, the properties of left ventricular diastolic filling were examined using Doppler echocardio graphy in 24 patients with mitral regurgitation compared to 10 normal, control subjects. The results of Doppler echocardiography were interpreted using the hemodynamic data obtained from the cardiac catheterization. Late, active diastolic A wave related parameters were increased and E/A ratios were decreased in patients with clinical congestive heart failure (n=17). These results are in accordance with the fact that chronically volume overloaded ventricles require a compensatory increase in late diastole to achieve an adequate sarcomere stretch due to decreased ear ly, passive diastolic filling. Moreover, prolonged deceleration times and larger mitral valve areas and left atrial dimensions were found in the symptomatic patients compared to the control group. Two-dimensional and Doppler echocardiographic findings of the symptomatic patients suggest the presence of diastolic relaxation abnormalities. In the presence of normal or upper levels of normal left atrial and left ventricular end-diastol ic pressures ; increased late diastolic parameters, prolonged deceleration times and larger left atrial dimensions indicate that the congestive heart failure is associated with diastolic dysfunction.