Uluslararası Güvenli Yönetim Kodu'nun incelenmesi
Examination on the İnternational Safety Management Code
  1. Tez No: 146875
  2. Yazar: ÖZLEM GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ DENİZ KANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Uluslararası Güvenli Yönetim Kodu ile getirilen esasların bu çalışmada üç ana bölüm yer almaktadır. İlk bölümde, Uluslararası Güvenli Yönetim Kodu'nun amaçları ve bu düzenleme ile getirilen esaslara yer verilmiştir. İkinci bölümde, Uluslararası Güvenli Yönetim Kodu'nun taşıyanın sorumluluğuna etkileri incelenmiştir. Bu bölümde, Türk hukukunda yer alan düzenlemelerin yanı sıra karşılaştırmalı olarak uluslararası konvansiyonlarda yer alan sorumluluk hükümlerine de değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Uluslararası Güvenli Yönetim Kodu'nun donatanın sorumluluğuna etkileri incelenmiştir. Bu bölümde özellikle, donatanın sınırlı sorumluluktan yararlanma hakkını kaybettiği hallere ilişkin uluslararası konvansiyon hükümleri üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmında ise, çalışmamızın sonucunda vardığımız kanaatlerimiz ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research, that examines the International Safety Management Code (ISM Code), consists of three main chapters. In the first chapter, it is examined that the purposes and the content of the ISM Code. The effects of the ISM Code on carrier liability are examined in the second chapter. This chapter includes some principles of international conventions in addition to the Turkish Commercial Code. The third chapter includes the effects of the ISM Code on the shipowners' liability. In this chapter, especially breaking the limitation of liability according to international conventions is examined. The final part sets for the conclusions of this research.