Ekonomik nitelikli kamu hizmetlerinin idari düzenlenmesi
Regulation of public services with an economik character
  1. Tez No: 146874
  2. Yazar: ENDER ÖZEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT GÜRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
EKONOMİK NİTELİKLİ KAMU HİZMETLERİNİN İDARİ DÜZENLEMESİ ÖZET Kamu hizmetleri idare hukukunun çok tartışılan ve üzerinde mutabakata varılamamış bir kavramıdır. Son yıllarda ise elektrik, telekomünikasyon ve doğal gaz gibi klasik kamu hizmeti sayılan kimi alanlarda yürürlüğe konulan kapsamlı yasal düzenlemeler ile yeni bir hukuki altyapı oluşmaya başlamıştır. Söz konusu hukuki altyapı, bu faaliyetlerin özel teşebbüse ve rekabete açılmasını öngörmektedir. Türk idare hukukundaki kamu hizmeti teorisinin hem uluslararası gelişmeler hem de bu hukuki altyapı ile telif edilmesi ihtiyacı vardır. Bu amaçla, özel hukuk hükümlerine göre yürütülen ancak ekonomik, teknik ve sosyal yönlerden yoğun idari düzenlemeye tabi tutulan olan bu sektörleri kapsamak üzere ekonomik nitelikli kamu hizmetleri kavramı önerilmektedir. Bu kavramla, hem söz konusu sektörlerdeki faaliyetlerin rekabete açılmasının avantaj lanndan yararlamlabilmesi hem de idari düzenleme yolu ile rekabet ve piyasa yetersizlikleri ve aksaklıklarının giderilmesine yönelik kamu yararına müdahalelerin yapılabileceği bir hukuki altyapı için zemin oluşturulması öngörülmektedir. Bu kavramın sadece yukarıda belirtilen doğal tekel niteliğindeki sektörleri değil, kapsamlı ve yoğun idari düzenlemeye tabi tutulan diğer ekonomik nitelikli faaliyetleri de kapsayabileceği düşünülmektedir. Son olarak, ekonomik nitelikli kamu hizmetlerinin tabi olduğu idari düzenlemelerin bazı genel ve ortak ilkeleri ve bu ilkelerin bazı uygulama örnekleri özetlenerek, oluşmakta olan altyapının nasıl uygulanabileceği konusunda bazı öngörülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
REGULATION OF PUBLIC SERVICES WITH AN ECONOMIC CHARACTER Abstract Public service is a concept of administrative law, which is very extensively debated but not agreed upon. In recent years, a new legal infrastructure has emerged as certain pieces of legislation contemplating extensive regulation have been enacted concerning classic public service activities such as electricity, natural gas and telecommunication activities. This legal infrastructure contemplates opening up of these sectors to private enterprise and competition. Thus, the public service theory under Turkish administrative law has to be reconciled with this new legal infrastructure as well as with recent developments in international practice. For this purpose, we are proposing the concept of public services with an economic character to include in its scope such sectors, the activities in which are taken up in accordance with commercial law, but are extensively regulated for economic, technical and social reasons. With this concept, we are hoping that it will be possible to build a basis for a legal framework which will allow the activities in these sectors to enjoy the benefits of the introduction of competition and which at the same time will allow government intervention through regulatory means to achieve public purpose in order to eliminate the effects of competition deficiencies or market failures. This concept is meant to include not only the sectors mentioned above, which are characterized as natural monopolies, but also other economic activities which are subject to extensive and comprehensive regulation. Finally, an overview of the basic principles of the regulatory framework and certain examples of their implementation, both of which apply to public services with an economic character, is provided in order to predict how the emerging legal infrastructure can be implemented in practice.