Türkiye'de kayıtdışı ekonomi ve vergi politikası
Unrecorded economy in Turkey and tax policy
  1. Tez No: 146881
  2. Yazar: TOYLYMYRAT HALLYYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
öz Kayıtdışı ekonomi günümüz ekonomilerinin önemli bir sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok boyutlu ve karmaşık bir yapıya sahip olan kayıtdışı ekonomiye olan ilgi ekonomilerdeki verimlilik azalışları, alınan ekonomik kararların istenmeyen sonuçlara yol açması, kamu bütçe açıklarının artması, yüksek oranlı enflasyon ve işsizliğin bir arada görüldüğü stagflasyon olgusunun istatistiki kayıtdışılıktan kaynaklanıyor olabileceğinin düşünülmesi ve yasadışı faaliyetlerin artış göstermesi gibi nedenlerden dolayı artmıştır. Sistemleri ve gelişmişlik düzeyleri farklı da olsa gelişmiş veya az gelişmiş kapitalist veya sosyalist hemen her ülkede karşılaşılan kayıtdışı ekonominin özellikle azgelişmiş müdahalelerin sınırlamaların ve bürokrasinin yoğun olduğu ülkelerde daha büyük boyutta olduğu görülmektedir. Tezde esas olarak kayıtdışı ekonominin ne olduğu,boyutlan,nedenleri ve sonuçlan analiz edilmeye çalışılmıştır. Birinci ve ikinci bölümlerde geniş bir şekilde kayıtdışı ekonominin nedenleri, sonuçları ve çeşitli ülke ekonomilerindeki boyutları verildikten sonra üçüncü bölümde tezin ana konusu olan kayıtdışı ekonominin Türk ekonomisindeki boyutları ve etkileri irdelenmeye çalışılmıştır. Tezin sonucundan da anlaşılacağı gibi Türkiye'de kayıtdışı ekonomi küçümsenemeyecek boyutlardadır.Kayıtdışı ekonominin neden olduğu bütçe açıklan,stagflasyon ve ekonomik krizler hatırlanırsa kayıtdışı ekonomiyi minimize etmek için birtakım önlemlerin alınmasının zorunluluğu anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Unrecorded economy is one of the most important economic problems in our days. The interest in unrecorded ecomony which is so complicated and too many dimensioned comes out because of some reasons like decrease of productivity in economy,a lead of economic desicions to unwanted results, increase of public budget lost, the idea on statement that stagflation in which both inflation and unemployment are observed is caused by statistical unregistery, and increase of illegal activities. Inspite of differences in system and level of development either capitalist or socialist unrecorded economy is met in all countries, especially in those countries where the pressure of bureaucracy, restrictions and interferences are seea In first and second chapters the reasons, results and dimensions of unrecorded economy in different countries are widely discussed and in the third chapter the influences and dimensions of it on Turkish economy which is also the main subject of the thesis is analysed. As it is seen in conclusion part unrecorded economy reached the serious dimensions in Turkish economy. When economical crises like budget lost and stagflation are taken into consideration, the need of preventions in order to minimize unrecorded economy is seen obviously. m