Ara Nesil romanında sosyal muhteva
Social content in 'Ara Nesil' novel
  1. Tez No: 146904
  2. Yazar: FIRAT KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
öz Bu çalışmamızda, Tanzimat sonrası edebiyat devresi ile Servet-i Fünûn arasında kalan ve Ara Nesil edebiyatı olarak adlandırılan dönem romanlarındaki sosyal unsurlar tespit edilmiştir. Böylelikle yazarların, yaşadıkları çağın sosyal hadiseleri karşısında duyarlılık sahibi oldukları ortaya konulmuş ve tanıklık ettikleri hayata/olaylara bakışları verilmeye çalışılmıştır. Toplam kırk sekiz roman üzerinde yapılan bu çalışmamız,“Giriş”ve“Sonuç”haricinde altı bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde, Ara Nesil'e kadar olan Yenileşme Dönemi Edebiyatımızın ana çizgileri ve Ara Nesil romanının genel özellikleri verilir. Daha sonraki altı bölümde sırasıyla aile, evlilik, kadın; yaşayış tarzı; ahlâk; eğitim-öğretim; kültür, sanat, edebiyat ve iş-çalışma hayatı olarak isimlendirilen konular etrafındaki meseleler ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise elde edilen bilgiler yemden değerlendirilerek yazarların sosyal hayata bakışları ve bunu eserlerine nasıl aksettirdikleri toplu olarak verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
öABSTRACT In this work, the social components in the novels to the period called 'Ara Nesil Literature' that was lasted between post-Tanzimat literature and Servet-i Fünûn. Thus, sensitivity of the authors before the social realities of their age was conceived. Our work on selected forty-eight novels consists of six parts excluding the Introduction and Conclusion. In the“Introduction”, the general features of Ara Nesil literature and the main lines of Innovation Period literature until Ara Nesil are given. In the following six parts the issues are studied under topics as family, marriage, woman; life- style; morality; education; culture, art, litearture, and working life. In the Conclusion, the collected knowledge is reassessed, and view of the authors towards the life and how they, employ their views to their Works re tried to be given totally. m