Tüketicilerin mağaza markalı ürünlerin kalitesini algılamalarında mağaza imajının rolü
The role of store image on the consumers' quality perceptions of store branded products
  1. Tez No: 146912
  2. Yazar: TÜLAY YENİÇERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
oz Perakendeciler rekabetin yoğun olduğu pazar ortamında rakiplerinden farklılaşmak, yeni pazar bölümlerini mağazalarına çekmek ve tüketicilerde mağaza bağlılığının oluşmasını sağlamak için çeşitli ürün kategorilerinde mağaza markalı ürünlerini pazara sunmuşlardır. Perakendeciler tarafından rekabet üstünlüğü sağlamada etkin bir araç olarak kullanılan mağaza markalı ürünlerin tüketiciler tarafından nasıl algılandığının bilinmesi, perakendecilerin mağaza markalı ürünlere ilişkin stratejik kararlarında katkı sağlayabilecektir. Bu tez çalışmasının temel amacı, tüketicilerin mağaza markalı ürünlerin kalitesini algılamaları, mağaza imajı, tüketicilerin sosyo-demografik özellikleri ve satınalma deneyimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bununla birlikte, mağaza imajı boyutları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi ve mağaza imajı boyutlarının mağaza imajının oluşumundaki ağırlıklarının belirlenmesi de tez çalışmasının amaçlan arasındadır. Tez çalışmasının bu amaçları doğrultusunda geliştirilen araştırma hipotezleri, çok değişkenli istatistiksel analizler ve yapısal eşitlik modeli aracılığı ile test edilmiştir. ABSTRACT Retailers launched store brands in various product categories in order to differentiate from their competitors, attract new market segments and constitute store loyalty in a competitive market environment. As store brands are used as a tool for gaining competitive advantage, knowing how store brands are perceived by consumers make important contributions for retailers in their strategic decisions regarding store brands. The main purpose of this thesis is to examine the relations among the quality perceptions of consumers about store brands, store image, socio-demograpbic characteristics and buying experiences of consumers. In addition, specifying the relations between store image dimensions and also determining the weights of store image dimensions on store image construction are other goals of the study. Research hypotheses are developed through mentioned purposes and tested by multivariate statistical analyses and structural equation modeling.
Özet (Çeviri)