Health-care waste management of the hospitals in the European side of Istanbul
İstanbul Avrupa yakası'ndaki hastanelerde tıbbi atıkların yönetimi
  1. Tez No: 146965
  2. Yazar: BİNNUR AYLİN ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAY KOCASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
İstanbul'da karşılaşılan en önemli sorunlardan biri de, sağlık kuruluşlarında kaynaklanan tıbbi atıkların hatalı yönetim ve bertaraflandır. Bu çalışma, İstanbul Avrupa Yakası'nda yer alan sağlık kuruluşları için bir entegre tıbbi atık yönetim planı geliştirilmesine ilişkin konulan kapsamaktadır. Çalışma kapsamında, öncelikle mevcut yasal ve kurumsal düzenlemeler değerlendirilmiş, tıbbi atıkların kaynaklandığı sağlık kuruluşları hazırlanan anketler, yetkililerle yapılan mülakatlar ve kapsamlı bir saha çalışması yardımı ile incelenmiştir. Elde edilen veriler, tıbbi atıkların miktar, tür ve kaynaklarına ilişkin bir envanter geliştirilmesinde kullanılmıştır. Tıbbi atıkların bulaşıcı nitelikteki kompozisyonları, gerçekleştirilen mikrobiyolojik analizlerle tespit edilmiştir. Bir sonraki aşama olarak, tıbbi atıkların yönetiminden kaynaklanan maliyetlerin azaltılması amacı ile atık azaltılması ve Önlenmesine ilişkin minimizasyon teknikleri belirlenmiştir. Tıbbi. atıkların toplanma, taşınma ve nihai bertarafından kaynaklanan sorunlar için, mevcut sisteme alternatif olarak geliştirilen optimum taşıma güzergahları oluşturulmuş ve Avrupa Yakası için en uygun arıtma ve bertaraf sistemleri belirlenmiştir. Son aşama olarak, Türkiye'de diğer şehirlere de temel olabilecek bir tıbbi atık yönetim merkezi geliştirilmiş ve önerilmiştir. Yapılan öneri ve yorumlara ilişkin tüm grafik, tablo ve haritalar çalışma içerisinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The inefficient management and disposal of the health-care wastes generated at the health-care institutions is the significant problems faced in the Istanbul City of Turkey. This study will refer to the development of an integrated health-care waste management plan at the European Side of Istanbul City. In the scope of the study, firstly the existing institutional and legislative framework are reviewed and the health-care institutions generating the wastes are surveyed through the prepared questionnaires, comprehensive field research and personnel interviews. By the obtained data, the inventory about the amounts, types and sources of the health-care wastes is developed. The infectious composition of the health-care wastes is also determined by the conducted microbiological analyses. To analyze the possible cost reductions, the optimum waste prevention and minimization techniques are suggested for the health-care institutions. For the problem of the transportation and disposal of these wastes; the optimum transportation routes are prepared and the appropriate treatment and disposal technologies are determined. The final stage is planning and proposing a health-care waste management center which can be used as a basis for the other cities in Turkey. All the graphs, tables and maps related to the proposed suggestions are illustrated in the study.