İstanbul hastanelerinde infekte atıkların zararsız hale getirilme sürecinin incelenmesi
Examination of the process of eliminating the harmful effects of infected waste materials produced in Istanbul hospitals
  1. Tez No: 69757
  2. Yazar: SEYHAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖVAT GÜRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
8. ÖZET Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de atıkların, çevre ve insan sağlığı sorunları içindeki yeri ve önemi gittikçe artmaktadır. Genel atıklar içinde çok fazla bir paya sahip olmamasına rağmen hastane atıkları, özellikle içerdikleri infekte materyal nedeniyle insan ve çevre sağlığı açısından potansiyel bir tehlike kaynağıdır. Bu nedenle tıbbi atıkların, diğer atıklardan ayrı olarak toplanması, depolanması, taşınması ve zararsız hale getirilmesi ve imhası gereklidir. İstanbul'da tıbbi atıklarla ilgili süreçte ideal uygulamaların mevcut olmadığı varsayımı ile kaynaktan imhaya hastane atıklarının geçtiği adımları incelemek, durum saptamak ve sonuçta çizilen tabloya göre de çözüm önerileri geliştirmek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Bu çalışma 1996 yılı sonunda İstanbul'da İl Sağlık Müdürlüğü' ne kayıtlı 125 hastaneden, farklı fınansal yapıları ve yatak sayılan dikkate alınarak, tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 23 hastanede yürütülmüştür. Bu hastanelerde, Tıbbi Atık Yönetimi ile ilgili olarak planlamadan, uygulamanın son adımına dek, farklı sorumlulukları olduğu düşünülen üç ayrı görev grubu olarak, yöneticiler, servis çalışanları ve temizlik elemanları ile görüşüldü. Toplam 45 yönetici, 150 servis çalışanı ve 69 temizlik görevlisi ile anket yapıldı. Servis olarak dört klinik ve iki laboratuvar seçildi. Ayrıca bu servis ve hastanelerde gözlem yapıldı. Çalışanların çoğunluğu tıbbi atıkları çok önemli bulmaktadır. Bu konudaki ilk bilgileri hekim ve hemşirelerin eğitimleri sırasında, diğer idari görevlilerin ise resmi yazılardan aldıkları saptanmıştır. Belediyelerin de bu bilgilendirmede rolü vardır. Temizlik elemanları ise tıbbi atıklarla ilgili bildiklerini çalıştıkları kurumlarda öğrenmişlerdir. İdari görevli olmalarına rağmen Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği 'ni okumamış olan yöneticiler vardır. Bu yönetmelikle en az ilgilenenler ise servis hekimleridir. Çalıştıkları hastanelerde tıbbi atık sorumlusunun kim ya da kimler olduğu konusunda, çalışanlar arasında bir fikir birliği yoktur. Bu görev çoğunlukla başhemşirenin görevi olarak görülmekle birlikte, tıbbi atık sorumlusunun kim olduğu net değildir. Ekip anlayışı yoktur ve bu konuda bir komiteden de söz edilmemektedir. Atıkların kaynakta ayrı toplanması, ayrı renk kodlarının kullanımı çalışanların en fazla ilgili ve bilgili göründükleri noktalar olmakla birlikte, yönetmeliğe aykırı yanlış uygulamalar sıktır. Yine tıbbi atıkların sadece bu iş için ayrılmış araçlarla taşınması, uygun depo ya da konteynerlerde depolanması gerekliliği yeterince yerine getirilememektedir. Atıkların toplanması, taşınması, depolanması ile görevli kişiler hizmetli, hastabakıcı, temizlik elemanı gibi farklı isimler almaktadırlar. Eğitim düzeyleri çok düşüktür, tıbbi atıklar konusunda yeterli bilgiye sahip değildirler. Koruyucu önlemlerin eksikliği, atıklar dışında hastabakıcılık, yemek, bulaşık, temizlik gibi diğer işlerden de sorumlu olmaları uygulama hatalarına ve hem kendilerini hem de diğer insanların sağlığını tehlikeye atacak yanlışlıklara neden olmaktadır. 76Tıbbi atıklarla ilgili eğitim faaliyetlerinin ve denetimin yeterli olmadığı, tıbbi atık yönetimi için gerekli iş talimatının bütün hastanelerde bulunmadığı gözlenmiştir. Çalışanların bilgi ve uygulamalara yönelik sorulara verdikleri yanıtlar arasında çelişkiler vardır. Hekimler genellikle tıbbi atıklarla ilgili uygulama ve denetim sürecinden kendilerini uzak tutmakta, sorumluluk hissetmemektedirler Başarılı bir Tıbbi Atık Kontrolü için sorumlu, yetkili, olanakları yeterli bir ekip ve bu ekibin diğer çalışanlar ve kurumlarla işbirliği içinde yürüteceği çalışmalara gereksinim vardır. SUMMARY This study was conducted in 23 hospitals which were chosen from, as of the end of 1996, the 125 officially registered hospitals in Istanbul. These 23 hospitals were selected by means of stratified sampling method taking into account the various financial situations and the number of beds they possessed. Administrators, medical staff and the personnel in charge of cleaning were interviewed. A sum of 45 administrators, 150 medical staff and 69 cleaning workers filled out a questionnaire. The medical staff were chosen from 4 clinical departments and 2 laboratories. The hospitals and the wards were inspected. Most of the participants think that the issue of medical waste disposal is very important. Nurses and physicians gathered their first knowledge of the matter during their education, whereas administrators learned about this issue from official correspondence. Cleaning personnel learned about the subject in the institutions they worked. There are administrators who have not yet read the Medical Waste Disposal Control Regulation. Physicians comprised the group that was least interested in the issue. İt is not clear who is responsible for the medical waste disposal. There is no unanimity among the participants. Neither an understanding of team work nor a committee exists regarding this responsibility. Collecting the waste in different boxes at the“point-of-use”sites and the utilization of different color codes are the points in which the participants are the most interested. However, practices not complying with the rules are common. The means of transportation, containers and the storage sites are not adequately consistent with the regulations. The level of education of the personnel in charge of collecting, transporting and storing the medical waste is low and they do not have the relevant knowledge pertaining to the matter. Preventive precautions aren't adequate. Besides medical waste disposal, these people are also in charge of patient care, kitchen work and other cleaning activities. The incorrect work practices emerging from the mentioned reasons pose a great danger to the health of the individual and the environment. There is no adequate education or control of the medical waste disposal issue. The necessary rules and regulations are missing. There is discrepancy between the answers of the participants regarding what they know and what they do. There is need for a responsible, authorized and equipped team work for the success of management of medical waste disposal. 77
Özet (Çeviri)
Tıbbi atıklarla ilgili eğitim faaliyetlerinin ve denetimin yeterli olmadığı, tıbbi atık yönetimi için gerekli iş talimatının bütün hastanelerde bulunmadığı gözlenmiştir. Çalışanların bilgi ve uygulamalara yönelik sorulara verdikleri yanıtlar arasında çelişkiler vardır. Hekimler genellikle tıbbi atıklarla ilgili uygulama ve denetim sürecinden kendilerini uzak tutmakta, sorumluluk hissetmemektedirler Başarılı bir Tıbbi Atık Kontrolü için sorumlu, yetkili, olanakları yeterli bir ekip ve bu ekibin diğer çalışanlar ve kurumlarla işbirliği içinde yürüteceği çalışmalara gereksinim vardır. SUMMARY This study was conducted in 23 hospitals which were chosen from, as of the end of 1996, the 125 officially registered hospitals in Istanbul. These 23 hospitals were selected by means of stratified sampling method taking into account the various financial situations and the number of beds they possessed. Administrators, medical staff and the personnel in charge of cleaning were interviewed. A sum of 45 administrators, 150 medical staff and 69 cleaning workers filled out a questionnaire. The medical staff were chosen from 4 clinical departments and 2 laboratories. The hospitals and the wards were inspected. Most of the participants think that the issue of medical waste disposal is very important. Nurses and physicians gathered their first knowledge of the matter during their education, whereas administrators learned about this issue from official correspondence. Cleaning personnel learned about the subject in the institutions they worked. There are administrators who have not yet read the Medical Waste Disposal Control Regulation. Physicians comprised the group that was least interested in the issue. İt is not clear who is responsible for the medical waste disposal. There is no unanimity among the participants. Neither an understanding of team work nor a committee exists regarding this responsibility. Collecting the waste in different boxes at the“point-of-use”sites and the utilization of different color codes are the points in which the participants are the most interested. However, practices not complying with the rules are common. The means of transportation, containers and the storage sites are not adequately consistent with the regulations. The level of education of the personnel in charge of collecting, transporting and storing the medical waste is low and they do not have the relevant knowledge pertaining to the matter. Preventive precautions aren't adequate. Besides medical waste disposal, these people are also in charge of patient care, kitchen work and other cleaning activities. The incorrect work practices emerging from the mentioned reasons pose a great danger to the health of the individual and the environment. There is no adequate education or control of the medical waste disposal issue. The necessary rules and regulations are missing. There is discrepancy between the answers of the participants regarding what they know and what they do. There is need for a responsible, authorized and equipped team work for the success of management of medical waste disposal. 77