Optimization of the health-care waste handling and final disposal of the infectious wastes of the hospital-medical centers in the Anatolian side of İstanbul
İstanbul Asya yakasındaki sağlık kuruluşlarından kaynaklanan tıbbi atıkların idare ve nihai berteraflarının optimizasyonu
  1. Tez No: 146964
  2. Yazar: MELTEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAY KOCASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tıbbi atıkların yönetimi ve bertafarı, Türkiye de dahil olmak üzere gelişmekte olan tüm ülkelerin en büyük ortak sorunlarından birisidir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul Anadolu yakasındaki sağlık kuruluşlarından kaynaklanan tıbbi atıklar için uygun yönetim alternatiflerini belirlemektir. Bu çerçevede, hem mevcut araştırmaların ve yayınların gözden geçirilmesi, hem de yapılan anket çalışmalarının istatiksel olarak değerlendirilmesi sonucunda, İstanbul Anadolu yakasında üretilen tıbbi atıkların mevcut durumda nasıl yönetildiği tespit edilerek değerlendirilmiştir. Tıbbi atıkların yönetiminde en etkili alternatif olan atık azaltmaya yönelik olarak, miktar azaltma, geri kazanma ve yeniden kullanma olanakları araştırılmıştır. Tıbbi atık kompozisyonundaki belirleyici mikroorganizma konsantrasyonları ilgili mikrobiyolojik analizlerle belirlenmiştir. İstanbul Anadolu yakasında üretilen tıbbi atıkların, çevresel ve ekonomik faktörlerle çatışmayacak şekilde nasıl toplanması ve taşınması gerektiği araştırılarak tespit edilmiş, bu atıkların arıtımı ve bertarafı için en uygun metodlar belirlenmiştir. Son olarak, Türkiye genelinde tıbbi atıklarla ilgili aktivitelerin uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bir tıbbi atık yönetim merkezi yapısı geliştirilerek önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The management of the health-care wastes is among the most significant problems in Turkey as it is in most of the developing countries. This study is conducted to determine the appropriate management alternatives for the health-care wastes generated from the health-care institutions in the Anatolian Side of İstanbul. Within this framework, an overview and evaluation of the current practices about the health-care wastes on published data and existing studies, and the evaluation of the results of the questionnaire surveys statistically conducted. As the most effective alternative to face the problem of the health-care wastes, minimization practices through reuse, recycling, and reduction were determined. Microbiological analyses were conducted to the health-care waste samples to determine the potential health risks. The most feasible efficient routes to solve the collection and transportation problem, by taking into consideration both environmental and economic factors, and the best available techniques and alternatives for the treatment and disposal of the health-care wastes were evaluated for the Anatolian Side of Istanbul. Finally, a health-care waste management center structure was created and proposed for the implementation of appropriate health-care waste management activities in Turkey.