Küreselleşme ile artan işsizlik ve Avrupa Birliği ve Türkiye'de istihdam politikaları
Growing unemployment with globalizing and European Union and Turkey's employment policies
  1. Tez No: 146975
  2. Yazar: İDA BODURYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
İşsizlik sorunu, sadece azgelişmiş ülkelerin değil, gelişmiş ülkelerin de en önemli sorununu oluşturmaktadır. Günümüzün küreselleşen dünyada gelişen bilim ve teknolojinin getirdiği yeniliklerle yoğunlaşan işsizlik ekonomik olduğu kadar sosyal bir sorun olarak da kendini hissettirmektedir. Ekonomik açıdan işsizlik, mevcut işgücünün tam olarak kıtHamlmamasma neden olduğundan üretim kaybını beraberinde getirirken, aynı zamanda gelir eşitsizliği ve yoksulluğu arttırır. Diğer yandan işsizliğin neden olduğu sorunlar ekonomik alanla sınırlı değildir. İşsizliğin olumsuz etkileri siyasal ve toplumsal alanda da kendini gösterir. Toplumsal dışlanma ve toplumsal ilişkilerden kopuş, aile yaşamında çözülme, toplumsal değerlerde ve sorumluluk duygusunda gerileme gibi bir dizi sosyo-psikolojik soruna sebep olur, Günümüzde işsizlik sorunu hemen hemen tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye için de son derece önemli bir sorundur. Bu sûrunun çözümüne ilişkin üretilen istihdam politikaları her ülke için ciddi önem arz etmektedir. Avrupa Birliği'nde işsizliğin önlenmesi ve istihdamın sağlanması büyük önem taşımaktadır. Nitekim daha Avrupa Topluluğu'nun kuruluş aşaması olan Roma Antlaşması'nda dahi İstihdam konusu 3n plana çıkmıştır. Dolayısıyla günümüze kadar Avrupa Birliği ülkeleri işsizliği önlemek için çeşitli istihdam politikaları uygulamaktadırlar. Bu konuda dönüm noktası niteliği taşıyan Lüksemburg Zirvesi ile Avrupa İstihdam Stratejisi geliştirilmeye başlanmış ve ayrıca bu konuda her yıl yapılan zirvelerin ışığında Yönlendirici İstihdam İlkeleri belirlenmektedir. Türkiye'de ise işsizlik sorunu özellikle son 15 yıldır gündemin ilk sıralarım işgal etmektedir. Planlı dönemde hiçbir zaman diğer sorunlardan bağımsız olarak gündeme gelmeyen işsizlik günümüzün en ciddi sorunlarından birini oluşturmaktadır. Türkiye'de işsizliğin önlemeye ilişkin uygulanan istihdam mpolitikalar son yıllarda gelişme göstermiş» Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde daha da hız kazanmıştır. Bu çerçevede Avrupa Birliği'ne üye ülke konumu ile Türkiye'nin 21. yy'da, Türk işgücü piyasasının gelişmesine ilişkin yapılacak çalışmalara hız vermesi, istihdam politikalarını oluşturarak bunların Avrupa İstihdam Stratejisine uyumlu, şekilde biçimlenmesini sağlaması son derece önem taşımaktadır. iv
Özet (Çeviri)
Unemployment is not only the problem of the underdeveloped countries, but it also constitutes a main problem of all the developed countries. Unemployment, growing with the novelties brought by science and technology development in today's globalizing world, comes out as a social problem as well as an economical problem. Economically unemployment causes loss of production due to incomplete use of present manpower, it also increases the inequality of income and poverty. On the other hand the problems caused by unemployment are not limited to economic areas. The negative effects of unemployment are also seen in political and social fields as well. Social externalization and moving away from social relations bring a number of problems such as, dissolution in the family life, regression in the social values and responsibility. Today, unemployment is a grave matter for both European Union countries and Turkey, as well as all other, world countries. Employment policies created for the solution of this problem is a serious threat for every country. Prevention of unemployment and creating employment is of the essence. Employment issues have come to the front even in the Convention of Rome, the foundation stage of the European Community. Therefore, European Community members have been utilizing various employment programs up until today to prevent unemployment With the Luxemburg Summit, which is a turning point on this matter, European Employment Strategy has been implemented and directing employment principles have been determined in the light of annual summits on this matter. In Turkey unemployment issues call for the attention for the last 15 years. Unemployment, which never came to the forefront individually during the planned economy period, is among the direst problems of today. Employment policies aimingto prevent iraemplovment, has developed in the reeent years and has accelerated during the European Community membership process. In this scope, with ite position as a member state of the European Union, acceleration of works to improve Turkish labor market, and forming employment policies, formed in accordance with European Employment Strategies in the 21st century bears significant importance. VI