Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'nin sosyal dışlanmayı önleyici politikalarının değerlendirilmesi
The evaluation of Turkey's policies which prevent social exclusion in the European Union accession process
- Tez No: 382154
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Küreselleşme süreci ve yeni liberal politikalar ile birlikte, eşitsizlik, güvencesizlik, adaletsizlik, ayrımcılık ve bağımlılık gibi sorunlar, artan zenginlik ve gelişmeye rağmen giderek derinleşmektedir. Çoğu ülkede sosyal refah devleti anlayışı giderek zayıflamakta, sosyal politikalara olan gereksinim artmaktadır. Bu süreçte farklı ve çeşitli toplumsal sorunlar ortaya çıkmakta, eskiden beri var olan sorunlar ise farklılaşmaktadır. Sosyal dışlanma, yoksulluk, işsizlik, sosyal koruma, eşitsizlik, ayrımcılık gibi temel sosyal politika konularını kapsaması ve/veya bunlarla ilişkili olması itibariyle, son yıllarda hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin çoğunda ekonomik, sosyal, siyasal tartışmaların en önemli kavramı haline gelmiştir. Sosyal dışlanma kavramı ilk olarak yetmişli yıllarda Fransa'da gündeme gelmiş, seksenli yıllardan itibaren ise tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır. Doksanlı yıllarda Avrupa Birliği içinde, işsizlik oranlarındaki artış, artan uluslararası göç ve refah devletinin gerilemesi gibi artan sosyal sorunlar kavram üzerindeki ilgiyi önemli ölçüde arttırmış, dışlanmayı günümüzde AB'nin en temel sosyal politika tartışmalarının odağına taşımıştır. Türkiye'de de neo-liberal gelişmelerle bağlantılı olarak, birçok ülkede görüldüğü gibi gelir dağılımı adaletsizliği, yoksulluk, kırdan kente göç, işsizlik, güvencesizlik ve eşitsizlikten kaynaklanan sosyal dışlanma sorunu görülmekte ve sosyal dışlanma sorunuyla baş etmek zorunda kalan dışlanmış gruplar toplumda varlığını göstermektedir. Bu çalışma, Türkiye ve AB'ndeki sosyal dışlanma sorununu, mevcut durumu ve ülkelerin söz konusu sorununun çözümüne ilişkin düzenlemelerinde (sosyal içerilme politikalarında) geldikleri noktayı gözler önüne sermek amacıyla hazırlanmıştır. Gerek ülkemizde gerekse AB ülkelerinde uygulanan sosyal politikalar, sosyal dışlanma sorununu önlemede tam bir başarı sağlayamamıştır. Anahtar Kelimeler : Sosyal dıĢlanma, iĢgücü piyasasından dıĢlanma, sosyal içerme/sosyal içerilme, yoksulluk, ayrımcılık
Özet (Çeviri)
Along with the process of globalization and neo-liberal policies, inequality, insecurity, injustice, discrimination, and problems such as addiction, despite the growing wealth and progress gradually deepens. In most countries, gradually weakening the social welfare state, increasing the need for social policies. In this process, a variety of different and emerging social issues, differs from the long-standing problems. . In recent years, the majority of both developed and developing countries social exclusion, to cover fundamental social policy issues such as the poverty, unemployment, social protection, inequality, discrimination, and / or be associated with them in terms of economic, social, political debate has become the most important concept. The term social exclusion was first raised in France in the 1970's, since the 1980's has been used all over the world. Within the European Union in the 1990's, increased social problems such as the increase in unemployment rates, increased international migration and decline of the welfare state, significantly increased the interest on the concept, today it also has become one of the central social policy matters of EU. Today Turkey, just as many other countries, is facing the problem of social exclusion caused by unjust income distribution, poverty, migration from rural areas into urban ones, lack of security, unemployment, and inequality in connection with neo-liberal developments. Thus, discriminated groups that have had to deal with the problem of social exclusion have been emerging in society. This study, the problem of social exclusion in Turkey and the EU, the current situation and the arrangements for the solution of the problem of the countries concerned (social inclusion policies) come prepared to illustrate the point. Social policies implemented both in Turkey and the EU countries, have not been entirely successful in preventing the problem of social exclusion. Key Words : Social exclusion, exclusion from the labour market, social inclusion, poverty, discrimination