Ev hanımlarının tül perde tüketim davranışlarının araştırılması
Research for house wifes' consumer behaviour in curtains business
  1. Tez No: 146981
  2. Yazar: ORAL YÜCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
oz Hedef pazar seçimi (pazar bölümleme) ve seçilen hedef pazara uygun pazarlama karışımlarının geliştirilmesi gibi iki ana eylemden oluşan“genel pazarlama stratejisi”nin kalbi, pazarı bölümlendirilmesi ve hedef pazarı oluşturan tüketicilerin gerçek gereksinimlerinin bulunup, tatmin edilmesidir. Bu çalışma, tül perde tercihinde karar verici ev hammlannm oluşturduğu pazarın bölümlendirilerek, farklı pazar bölümlerindeki ev hanımlarının, satm alma döngülerini, karar vericileri ve danışma gruplarını, fikir liderlerini, perde kullanım alışkanlıklanm ve tül perde tercihlerini hangi kriterleri esas alarak gerçekleştirdiklerini ortaya koymak amacı ile hazırlanmıştır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, tekstil sektörünün yapısı, dünyada tekstil sektörü, Türk tekstil sektörü ve ev tekstili sektörü detaylı olarak açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, tüketici davranışları, pazar bölümleme ve pazar bölümleme stratejileri kapsamlı bir şekilde anlatılmıştrr. Üçüncü bölümde ise ev tekstili sektöründe, ev hammlannm, tül perde tercih kriterlerinin belirlenmesi ve ev hanımlarının davranışsal (tül perde kullanım sıklığı, satm alma amacı), ve demografik(yaş, ikamet durumu, eğitim durumu, medeni durum, ses) ve tercih kriterlerine göre segmentasyon çalışması yapılmış ve bu segmentlerin tercih kriterleri arasındaki farklar, fikir liderleri, karar vericiler, demografik özellikler, evin farklı mekanlarına göre perde kullanım ahşkanlıklan, evin farklı mekanlarına göre satm alma sıklıkları, satm alma nedenleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Target market selection and improving appropriate marketing mix for selected target market are two main actions of“general marketing strategy”and this strategy's target is segmenting the market, determining target market's real needs and satisfying them. In this study, housewives who are decision makers of curtains are segmented and their purchasing cycles, decision makers, advisors, opinion leaders, curtain usage habits and preference criteria of housewives who are decision makers of curtains are analyzed. This study consists of three sections. In the first section, structure of Textile sector, Textile sector in the world, Textile sector in Turkey and Home Textile sector are explained in detail. In the second section, consumer behaviours, market segmentation and market segmentation strategies are explained in detail. At last in the third section, curtain preference criteria of housewives are determined in home textile sector and the market is segmented by behavioral factors (curtain usage frequency, aim of purchasing), demographical factors (age, residence, education level, maritual status and socio economic status) and preference criteria. Also a detailed analysis is made about differences between preference criteria of each segment, opinion leaders, decision makers, demographical properties, varying curtain usage properties in different parts of the house, varying curtain purchasing frequencies for different parts of the house and purchasing reasons. IV