Veri madenciliğinde kümeleme analizi ve öğretim başarısının değerlemesine ilişkin bir uygulama
Clustering in data mining and an application on students assessment
  1. Tez No: 146982
  2. Yazar: GÖKHAN SİLAHTAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Veri Madenciliği teknikleri son zamanlarda gelişmiş ve bir çok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Gerek yazılım ve gerekse de donanım olsun, gelişmekte olan bilişim teknolojisi araçlarının, bu konuda önemli bir rolü vardır. Veri depolama kapasiteleri arttıkça, sadece veri madenciliği kullanma arzusu değil aynı zamanda daha hızlı algoritmalara olan ihtiyaç da artmıştır. K-ortalama kümeleme algoritması bu alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bununla beraber, algoritmanın taramasının fazlalığı büyük veri tabanlarında kullanılmasını engellemektedir. Bu tezde, algoritmanın tarama sayısını azaltarak daha hızlı çalışmasını sağlayacak yeni bir örnekleme tekniği önerilmiştir. Aynı zamanda, veri madenciliği yöntemi öğrenci başarısının değerlemesinde kullanılarak, yabancı dil öğreniminde daha homojen grupların oluşturulması sağlanmıştır. Uygulamanın sonuçları bu tez çerçevesinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Data mining techniques have been developed and used in many areas recently. The developing information technology facilities, both software and hardware, have an important role in this issue. As the data storage capacity enlarged not only the desire and the motivation to use data mining increased but also the need for speedy data mining algorithms emerged. K-means clustering algorithm is widely used in this area; however, the number of its iterations disables the algorithm to be used for large data sets. In this thesis, a new dynamic sampling technique has been proposed to decrease the number of iterations and to run the algorithm faster. Also, data mining has been implemented in student assessment procedure to create more homogenous teaching classes for language learning. The results of this implementation are presented in this thesis. Ill