Muharip subay ve astsubayların etkileşimci ve dönüşümcü liderlik tarzlarının muharebe performansları ile ilişkisi
The relationship between the army officers' and ncos' transformational and transactional leadership styles and the combat performance
- Tez No: 146980
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde temel olarak muvazzaf muharip subay ve astsubaylann liderlik tarzlan ile muharebe performansları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Subay ve astsubayların liderlik tarzlan dönüşümcü liderlik, etkileşimci liderlik ve serbest bırakıcı liderlik başlıklan altında incelenmiştir. Liderlik tarzının tespit edilmesi için anket yöntemi kullanılmıştır. Muharebe performansının tespit edilmesinde ise bilgisayar destekli muharebe simülasyon sistemleri kullanılmıştır. Subay ve astsubaylar simülasyon sistemlerinde tatbikat icra ederken, bağımsız gözlemciler tarafından eşzamanlı olarak muharebe performansları puanlamaya tabi tutulmuştur. Tez beş ana bölümden meydana gelmiştir, ilk bölümde araştırmanın amacı, önemi, kapsamı ve kısıtlanndan bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise önce liderlik tanımlarına yer verilmiş, ardından askeri liderlik konusuna geçilmiştir. Burada askeri lider ile komutan ve askeri lider ile işletme lideri arasındaki farklılıklar konu edilmiştir. Üçüncü bölüm etkileşimci ve dönüşümcü liderliğin detaylı olarak ele alındığı bölümdür. Bu bölümde tezin konusu olmamasına rağmen bütünlüğü korumak için serbest bırakıcı liderlik konusuna da kısaca değinilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmanın yönteminden, hipotezlerden ve örneklemden bahsedilmiştir. Son bölümde ise yapılan istatistik! analizlerin bulguları ele alınmış ve ulaşılan sonuçlar tartışılmıştır.Anahtar Kelimeler : Liderlik, Dönüşümcü Liderlik, Etkileşimci liderlik, Dönüşümsel Liderlik, Dönüştürücü Liderlik, Transformasyonel Liderlik, Serbest Bırakıcı Liderlik, Performans
Özet (Çeviri)
This dissertation basically discusses the relationship between the army officers' and NCOs' leadership styles and the combat performance they display. Leadership styles are taken as transformational leadership, transactional leadership and passive leadership by the terms of the dissertation. The officers and NCOs who belong to the combat arms were asked to fill out a questionnaire form in order to find out their leadership styles. A computer based combat simulation system was used for getting the combat performance data of the personnel who filled out the leadership questionnaire. Performance data were collected simultaneously with the simulation by mostly the veteran judges and the military experts as well. Dissertation is composed of five main chapters. The purpose, importance and limitations of the research are placed in the first chapter. In tine second chapter, leadership definitions take place. Afterwards the difference between military leadership and commander take place as well as the difference between military leadership and business leadership. Third chapter is mainly about the literature about transformational leadership and transactional leadership. Passive leadership is not described in details but handled as an outline not to distort the unity of the thesis. Fourth chapter is about the method, hypothesis and the sample. Results and recommendations are discussed in the last chapter. Key Words : Leadership, Transformational Leadership, Transactional Leadership, Passive Leadership, Performance Committee :