Kurumsal yatırımcılar ve Türk sermaye piyasasında kurumsal yatırımcıların etkinliği
Institutional investors and their afficiency in Turkish capital market
  1. Tez No: 146985
  2. Yazar: İBRAHİM NAZİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin kalkınma probleminin çözümü iç tasarrufların arttırılması ve etkin yatırım alanlarına kanalize edilmesi ile mümkündür. Bu süreçte en etkili araç kurumsal yatırımcılar olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde kurumsal yatırımcıların oluşumu XIX yüzyılından başlamış ve günümüz itibari ile bunların varlıklarının değeri bu ülkelerin GSYÎH'lanm aşan düzeylere ulaşmıştır. Bireysel tasarrufları bir araya getirerek büyük fonlar oluşturan ve bu fonları uzman kadroları ile yöneten kurumsal yatırımcılar ekonomideki atıl fon düzeyini minimuma indirerek tasarrufların verimli yatıranlarda değerlendirilmesini sağlamaktadırlar. Çalışmamızda kurumsal yatırımcıların işleyiş ve fonksiyonları incelenmiş, Türkiye'deki etkinliği analiz edilmiştir. Analizde Türk sermaye piyasasındaki kurumsal yatırımcılara dair veriler OECD ülkelerindeki ve gelişen piyasalardaki kurumsal yatırımcılara dair verilerle kıyaslanmışlar.
Özet (Çeviri)
The development problem of the developing countries can be solved increasing domesting savings and canalizing these savings into the effective investment fields. The institutional investors are the most effective means in this process. The formation of the institutional investors in the developed countries began in XTX century and for the time being the value of the assets under their management exceeds the GDP of these countries. Creating huge funds by collecting individual savings and, managing that funds by their professional teams, institutional investors minimize the idle funds in economy and provide possibilities to utilize these savings in the productive investments. In our study we have analyzed the working principles and the functions of the institutional investors and the efficiency of these investors in Turkey. During our analysis we compared data regarding institutional investors in Turkish capital market with data regarding institutional investors in OECD countries and the emerging markets. Düzeltme iv