Hane halkının el temizliğine yönelik sabun marka eğilimlerinin belirlenmesi ve Şişli ilçesinde bir pilot araştırma
The brand tendency of household related to hand soap and a pilot market research
  1. Tez No: 146986
  2. Yazar: GÖKÇE GENÇAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞEKERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
oz Ürünün tüketiciyle buluşmasında metadan başlayıp deneyime kadar uzanan evrede, marka da ürünü niteleyen ve tanımlayan bir isim ya da sembol olmaktan çok öteye giderek finansal bağlamda satılabilir bir değer olma özelliğini kazanmıştır. Bu çalışmanın literatür kısmında marka kavramı, tanımı, değeri, tüketiciler ve işletmeler açısından önemi ele alınarak değerlendirilmiştir. Marka kavramına yönelik yapılan literatür çalışmaları, hızlı tüketim sektörü içinde diğerlerine oranla çok daha uzun yıllardır bilinen bir ürün olan sabuna ilişkin hane halkının marka eğilimlerinin belirlenmesine ilişkin yapılan bir pazar araştırması ile desteklenmiştir. ABSTRACT During the phase starting from the material and extending to the experience in meeting of the product with the consumer, brand goes far away from just a name or a symbol that defines and describes the product but has gained the characteristic of a sellable value in terms of financial means. Brand concept, its description, value and importance for the consumers and establishments is considered and evaluated in literature part of this study. Works on literature towards brand concept is supported with the market research conducted to determine the brand preferences of the residents in regards with soap which is a product known for more years compared to other products within the fast moving consumer goods sector. m
Özet (Çeviri)