Türk bireysel emeklilik şirketlerinde finansal raporlama
Financial reporting in Turkish individual retirement companies
- Tez No: 146987
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL BURGAZLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki kamu sosyal güvenlik sistemini oluşturan sosyal güvenlik kuruluşları ve 2001 yılında kanunlaşarak yürürlüğe giren bireysel emeklilik sistemi incelenmiştir. Bu kapsamda, bireysel emeklilik sisteminin ana unsurlarından biri olan bireysel emeklilik şirketlerinde, 1.1.2005 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi planlanan Bireysel Emeklilik Muhasebe Uygulaması 'na göre, belirli fınansal olayların muhasebeleştirilmesi ve raporlanması incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'deki bireysel emeklilik şirketlerinin faaliyet raporlarında yer alan finansal raporların içerikleri karşılaştırılmıştır. Bütün bu incelemeler ışığında finansal raporlama sürecindeki eksiklikler ortaya konulmaya çalışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
oz Bu çalışmada, Türkiye'deki kamu sosyal güvenlik sistemini oluşturan sosyal güvenlik kuruluşları ve 2001 yılında kanunlaşarak yürürlüğe giren bireysel emeklilik sistemi incelenmiştir. Bu kapsamda, bireysel emeklilik sisteminin ana unsurlarından biri olan bireysel emeklilik şirketlerinde, 1.1.2005 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi planlanan Bireysel Emeklilik Muhasebe Uygulaması 'na göre, belirli fınansal olayların muhasebeleştirilmesi ve raporlanması incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'deki bireysel emeklilik şirketlerinin faaliyet raporlarında yer alan finansal raporların içerikleri karşılaştırılmıştır. Bütün bu incelemeler ışığında finansal raporlama sürecindeki eksiklikler ortaya konulmaya çalışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur. ABSTRACT In this study, the social security institutions that form of the social security system in Turkey, and the private pension system that passed into law at 200 1 were examined. Private pension fund companies that are one of the main component of the private pension system were evaluated, and accounting and reporting of some relevant financial events were demonstrated according to Private Pension Accounting By- Law that planned to take effect from the beginning of the year 2005. Also the contents of financial reports in the annual reports of private pension fund companies in Turkey were compared. In the nature of all analysis, the deficiencies in the financial reporting process were marked and some proposals were made. m