Üretimde yeniden planlama ve yeniden zamanlama
Replanning and rescheduling in productions
  1. Tez No: 146988
  2. Yazar: CEMALETTİN UFUK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Planlama ve zamanlama sınırsız kaynak ve sınırsız zaman imkanı olmayan tüm üretim organizasyonlarında başarılı ve verimli olmak için vazgeçilmez şartlardır. Önceliklerin ve kaynak kullanım modlarınm belirlenmesinden sonra daha verimli planlama ve zamanlama yapmak mümkündür. Ancak gerçek hayatta üretim süreci ile planlama ve zamanlamanın yapıldığı süreç arasında boyutu organizasyona ve ürüne bağlı olarak değişkenlik gösteren bir ara süreç söz konusudur. Bu ara süreçte ortaya çıkan ve üretim sürecini etkileyebilecek yeni ortam veya organizasyon parametrelerinden veya mevcut parametrelerdeki değişikliklerden dolayı mevcut planlamanın daha verimli bir planlama ile yer değiştirilmesi veya diğer bir deyişle yeniden planlama (re-planning) yapılması gerekecektir. Benzer şekilde üretim süreci başladıktan sonra da şartların, önceliklerin veya kaynakların değişmesi nedeniyle zamanlamanın da değiştirilmesi gerekecektir. Bu değiştirme ise yeniden zamanlama (re-scheduling) olarak adlandırılmaktadır.Bu çalışma özellikle yeniden planlama ve yeniden zamanlama işlevlerinin etkin ve verimli bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için uygulanabilecek modeller üzerine yoğunlaşmaktadır. Gerçek hayattaki bir uygulama ile geliştirilen modelin teorik uygulanabilirliğinin pratik olarak da tasdiki hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Planning and scheduleing is inevitable in all organization with limited sources and limited to be able to be successful and efficient. It is possible to perform planning and scheduling after defining the priorities and using modes. But in the real life there is a time period between production phase and the phase of planning or scheduling where the size of the time period depends on the organization and the product. Due to the new parameters or modified parameters related to the production phase arised during this time period re-planning might be needed for a better performance. Similarly after the beginning of the production phase due to the changes in the environmental parameters, priorities or resources existing schedule might need some modification which is called re- scheduling.This study is consantrated on the models to make the re-planning and re scheduling processes more efficient and effective. With the application of the proposed model in the real life compromise between theory and practice is aimed. 11