Faaliyete dayalı maliyet sistemi ve bir çimento fabrikasında uygulanması
Activity-based costing system and the application to a cement factory
- Tez No: 146989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL FAHİR BİLGİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hazırlanan bu tez, geleneksel maliyet sistemlerinin yetersiz olduğu düşüncesi sonucu ortaya çıkan ve çağdaş maliyet sistemlerinden biri olan faaliyete dayalı maliyetleme sisteminin araştırılması üzerinedir. Ayrıca geleneksel maliyet sistemlerinden biri olan safha maliyet sistemi de incelenerek, faaliyete dayalı maliyetleme sistemi ile karşılaştırılmaktadır. Bu tezde, ' öncelikle her iki sistemin tanımlarına, ilkelerine ve uygulama aşamalarına teorik olarak yer verilmektedir. Daha sonra Ünye Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş' de faaliyete dayalı maliyetleme sistemi ve safha maliyet sistemi kullanılarak uygulama çalışması yapılmaktadır. Uygulama aşamasında her iki sistem kullanılarak işletmenin birim çimento maliyetleri tespit edilmektedir. Hazırlanan bu tez sonucunda faaliyete dayalı maliyetleme sisteminin çimento fabrikaları gibi tek çeşit ve büyük miktarda mamul üreten işletmelerde kullanılmasına gerek olmadığı sonucuna varılmaktadır. ABSTRACT This prepared thesis is about researdly the activity-based costing system, one of the systems of contemporary cost that emerges from the thought of insufficiency of traditional cost accounting. Besides, the phase cost system, one of the traditional cost systems is compored with activity-based costing system. In the thesis, fist of all the descriptions, principles and application steps of both systems are discussed thear etically. After that, application research is mode by using the activity-based costing system and the phase cost system in Ünye Cement Industry and Trade Corp. in application step, unit cement costs of company are determined by using both systems. At the end of this prapared thesis, it is understood that there is no need to use activity-based costing systems in the company which produce like cement factories single kind and huge amount of goods. Ill
Özet (Çeviri)