Muhasebe uygulamalarında Enron Vak'asının yeri ve önemi ve ülkemiz muhasebe uygulamaları üzerindeki etkisi
The importance of the Enron Case in accounting practices and effect of its on Turkish accounting practices
  1. Tez No: 146992
  2. Yazar: AYÇA ZEYNEP SÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP PEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sermaye piyasalarının globalleşmesi, bilgi işleme kapasitelerinin artması, internet ve telekomünikasyon alanındaki gelişmeler, şeffaf ve karşılaştırılabilir finansal raporlama standartlarını gerektirmektedir. Bu gereksinim doğrultusunda dünyada muhasebe ve denetim alanında global standartlar seti oluşturulması için çalışmalara başlanmıştır. Bu tez çalışmasında ABD ve Avrupa'da meydana gelen muhasebe skandallarının nedenlerinin incelenmesi ve bu skandallardan sonra ortaya çıkan gelişmelerin ülkemiz muhasebe uygulamalarına etkisinin ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The globalization of capital markets, the increasing on the capacity of information systems, and the developments in the internet and telecomunications have required the transparent and comparable financial reporting standards. In accordance with this case, the preparations of setting the global standards in accounting and auditing have been started in the world. The purpose of this study is to examine causes of the accounting scandals taking place in the USA and Europe, and to put the effects of developments after these scandals on the Turkish Accounting Practices. m