Örgüt kültürü bağlamında Kara Harp Okulu mezunu subaylar ile sözleşmeli subayların bireysel değerleri arasındaki ilişki
The relationship between individual values of Army Academy Graduates and contractual officers in the means of organizational culture context
- Tez No: 146993
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜNER ŞENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı Kara Harp Okulu mezunu subaylar ile sözleşmeli subayların bireysel değerleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Sözleşmeli subaylık Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yeni yaygınlaşan bir kavramdır. Değerler kuramsal olarak kültürel, örgütsel ve bireysel düzeyde ele alınmıştır. Subayların değerlerini belirlemek üzere üç ölçek geliştirilmiştir. Bunlar benmerkezcilik, grup merkezcilik ve askeri değerler ölçekleridir, ölçeğin geliştirilmesinde değerler literatürü ve askeri literatürden faydalanılmıştır. Anket formu iki demografik soru ve 23 değer ifadesinden oluşur. Ölçek verilerinin geçerlilik ve güvenilirlikleri sağlandıktan sonra ilişkiyi belirlemek üzere bağımsız örneklemler t-testi uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre KHO mezunu ve sözleşmeli subayların askeri ve benmerkezcilik değerleri anlamlı ölçüde farklı bulunmuştur. Grup merkezcilik değerleri boyutunda anlamlı fark bulunamamıştır. Anahtar Kelimeler. Bireysel değerler, örgüt Kültürü, Subay. Jüri Üyeleri : Prof. Dr. İlhan Erdoğan Prof. Dr. Hayri Ülgen Prof. Dr. Hüner Şencan Doç. Dr. Oya özçelik Yrd. Doç. Dr. Fatih Semerciöz tu
Özet (Çeviri)
The purpose of this master thesis is to examine the relationship between the officers graduated from Army Academy and the contractual ones in the means of individual values. Contractual officership is newly becoming wide spread across Turkish Armed Forces. Theoretically, values are examined at the cultural, organizational and individual levels. Three new scales are developed in order to measure individual values of officers. These scales are idiocentrism, allocentrism and miltary values. Scales are based on the military literature and the broad literature on values. Questionnaire consists of two demographic questions and 23 value related items. After obtaining relaibility and validity of the data, independent samples t-test is conducted; As a result, Army Academy graduates and contractual officers differentiate in military and idiocentric values. For allocentrism values there was no significant difference between the groups observed. Keywords : individual Values, Organizational Culture, Officer. IV