İş güvecesinin insan kaynakları yönetimi uygulamalarına etkileri ve konu ile ilgili bir araştırma
The effects of job security on human resources management applications and a research about the subject
- Tez No: 146991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
oz Bu çalışmanın amacı, endüstri ilişkileri sisteminin taraflarından olan işçi kesimi için büyük önem taşıyan iş güvencesinin yasal düzenlemelerle sağlanmasının, insan kaynakları yönetimi uygulamalarına etkilerinin incelenmesidir. Bu amaçla öncelikle iş güvencesinin Dünyada ve Türkiye'deki gelişimi incelenmiş, daha sonra iş güvencesinin mikro ve makro etkileri üzerinde durulmuştur. İş güvencesinin ülkemizdeki uygulamaları yeni olduğu için. dünyadaki uygulamalarının incelenmesinin faydalı olacağı düşünülmüştür. İş güvencesinin insan kaynaklan yönetimi uygulamalarına etkileri, bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle iş güvencesinin insan kaynaklan yönetimine etkileri ayrı bir bölümde ele alındıktan sonra, insan kaynakları yöneticilerinin bu konuya yönelik görüşlerini belirlemek için bir araştırma yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen görüşler yorumlanarak iş güvencesinin ülkemizde insan kaynaklan yönetimi uygulamalarına muhtemel etkileri tahmin edilmeye çalışılmıştır. A
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to analyze the effects of job security that is provided by legislation on human resource management applications. In today's work conditions, job security is important for workers because it protects employees againist job loss. First of all. the development of job security in the world and our country, then micro and macro results of job security are examined. Since job security has recently been applied in our country, submitting the research on worldwide applications has priority. The effect of job security on human resource management applications is the basis of this study. Because of this, the effects of job security on human resource management is delicately handled in a seperate section. Following this, human resource managers' opinions about the subject are investigated. Based on the interpretation of these opinions, the probable effects of job security on human resource management applications in our country is estimated.. m