Azerbaycan'daki tüketicilerin süpermarketlere yönelik genel satın alma eğilimlerinin ve beklentilerinin belirlenmesi bir pilot araştırma
A study of the general buying behaviours and expectations of the consumers in Azerbaijan toward supermarkets (A pilot survey)
- Tez No: 147003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞEKERKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
oz S.S.C.B. dağıldıktan sonra S.S.C.B'den ayrılan ve yeni bir ekonomik sistemde kurulan Azerbaycan'da halk, değişen sosyo-ekonomik şartlarla birlikte ülkeye giren süpermarketler ile tanışmıştır. Bu çalışmada Azerbaycan halkının süpermarketlere bakış açıları, buralardan alışveriş eğilimleri ve tercihlerindeki değişimler araştırılmıştır. ön araştırma aşamasında öncelikle süpermarketlerin tanımı, özellikleri, perakendeciliğin Dünya ve Azerbaycan'daki gelişimi ele alınmıştır. Bu bağlamda tez, pazar araştırması ile güçlendirilmeye çalışılmıştır. Bu pazar araştırmasında yüz yüze anket metodu kullanılmıştır. Anketlerin sonuçları betimleyici (descriptive) istatistikler ile verilmiş olup, tez çalışması konuya ilişkin sonuç ve öneriler kısmı ile tamamlanmıştır. ABSTRACT People of the Republic of Azerbaijan, founded after the dispersal of the Union of Soviet Socialist Republics have got acquainted with chain stores that have penetrated the country together with the newly changed socioeconomic conditions. In this study, thoughts and opinions of the people of Azerbaijan about the supermarkets, their tendencies to do shopping in these stores and the changes in their choices have been analyzed. At the stage of pre-research, primarily the description and specifications of supermarkets and the development of retail trade both worldwide and in Azerbaijan have been investigated. The thesis has been tried to be enhanced by the supplement of a market research. Face-to-face ( one-to-one ) poll method has been carried out in this market research. Results of these polls have been presented by descriptive statistical data and the research has ended by the sections of conclusion and suggestions. Ill
Özet (Çeviri)