A general approach to Turkish insurance market and a research about the role and meaning of life insurance in Turkey
Türk sigorta pazarına genel bir bakış ile Türkiye'de hayat sigortacılığının anlamı ve yeri konulu araştırma
- Tez No: 147014
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇDAN BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma Türkiyede ki sigorta pazarı hakkında detaylı analizlerin ve ülkemizde ki hayat sigortacılığı uygulamaları hakkında yapılmış olan araştırmanın sunumudur. Tez sigortanın ve çoğumuzun onu yaptırma sebebi olan risk kavramının tanımları ile başlamakta ve ülkemizde şu an uygulamada olan belli başlı sigorta türlerinin analizi ile devam etmektedir. Türkiye de sigortacılığın doğuşu ve gelişiminin aktarılmasının ardından araştırma konusu olan hayat sigortacılığı sektörü ile ilgili başlıca konuların ele alındığı yeni bir bölüm ile tez devam etmektedir. Son olarak araştırma sonuçları rapor edilmiş ve ülkemizde genel anlamda sigortacılığın nasıl gelişebileceği konulu bir final bölümü eklenerek tez son sözle bitirilmiştir. Anahtar Kelime: Sigorta iv
Özet (Çeviri)
This thesis analysis the insurance market in Turkey and propose a research about the life insurance practices in Turkey. Thesis starts with basic definition of insurance and its major cause risk and continued with the analysis of basic insurance types in Turkey. Development of insurance in Turkey and basic characteristics of Life Insurance Sectors are briefly described and finally the result of research about the life insurance practices in Turkey is reported. Thesis ends with a final chapter including recommendations of how to sell insurance policy in Turkey and finished with a final conclusion page. Key word: Insurance m