Pazarlama mühendisliği yazılımları modellerinin pazarlama performansı üzerine etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
  1. Tez No: 147042
  2. Yazar: MEHMET KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
02. Özet Günümüz işletmeleri, gelişmiş teknolojileri, maliyetleri düşürmek, performanslarını arttırmak, geleneksel yönetim tarzından kurtulup, çağa ayak uyduran modern görünümlü bir yapıya kavuşmak için kullanırlar. Firmalar daha esnek hareket edebilmek, kendi pazarlarını oluşturabilmek, rekabet düzeyine uygun standart üretimi gerçekleştirebilmek için pazarlama yönetimi kararlarında yeni yaklaşımlar uygulamaktadırlar. Firmalar satış bilgileri ile sonuca ulaşamazlar. Bugün bir çok büyük firma kullanabildiğinden daha fazla pazar ve müşteri bilgisine sahiptir. Daha artış hızına ayak uydurmanın son derece zor olduğu, bilgilerin ve verilerin elde edilse dahi karar sürecinde sağlıklı olarak kullanılmadığı günümüzde artık pazarlama, modeller yoluyla en sağlıklı kararları vermek zorundadır. İşte bu aşama da, sadece hesap, bilgi ve analizden ibaret olmayan, aynı zamanda fikir üretmeye fırsat tanıyan, proje aşamasında programlan oluşturan, kolayca kullanılabilen pazarlama mühendisliği yazılımları karşımıza çıkmaktadır. Çok yakın bir zaman sürecinde, gerekli teknik alt yapısı oluşturulup, yaygın kullanımı sağlandığı taktirde pazarlama mühendisliği yazılımları, stratejik pazarlama planlaması sürecinin vazgeçilmez unsurları olacaktır. XII
Özet (Çeviri)
03. Summary Nowadays, firms use developed Technologies in order to reduce cost, increase performance, escape traditional management style and obtain modern appearance construction that fits age. In order to act more flexible, constitute their markets and achieve standardized production in competition level, marketing management decision are applied. Firms cannot reach result wiht selling information. Today, many great firms have more market and costumer knowledge they can use. Present, to keep in step wiht the increasing development is very hard an even if data is obtained, it couldnt be used in decision process hearty. Because of this, marketing must decide with models to judge healthy. In this phase, marketing engineering softwares which not only composed of account, data and analysis, but also give opportunity to produce ideas, constitute programme in Project stage and easy to use, come across to us. Near future process, if necessary tecnical infrastructures is constitited and widespread usage is provided, marketing engineering softwares will be very important component of strategical marketing planning.