Türk dış politikasında baskı grupları: TÜSİAD örneği
Pressure groups in Turkish foreign policy: The case of TUSIAD
  1. Tez No: 147051
  2. Yazar: FATMA AKKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Siyasetin toplumda yaygınlaştırılması anlamında 'Pluralist Toplum Modeli', en iyi grup teorisiyle çözümlenmektedir. Grup teorisine göre ise, örgütlenmiş gruplar siyasal sistem üzerinde etkinlik göstermektedirler. Genel anlamda, siyasal karar alıcıları etkileme istemiyle ortaya çıkan örgütlenmiş sosyal güçler olarak tanımlayabileceğimiz baskı grupları, günümüzde önemli bir yer tutmaktadırlar. Bentley, 1908 yılında yapmış olduğu The Process of Government adlı çalışmasında,“gruplar yeterli düzeyde ifade edildiğinde, her şey ortaya konmuştur”demektedir. TÜSİAD, ekonomik anlamda güçlü üyelere sahip ve siyasal iktidarla ilişkileri üst düzeyde olan bir örgüttür. Bu yönüyle siyasal süreçte çıkmasını istediği bir karar için baskı yapabilmekte ya da bir kararın çıkmasını önleyebilmektedir. O halde bir baskı grubu kimliği edinen TÜSİAD, Türk dış politikasında da söz sahibi olmak istemektedir. Ancak genel olarak dış politikanın kendine has özellikleri dikkate alındığında ve Anayasal çerçeve düşünüldüğünde Türk dış politikası, geleneksel yapısı içerisinde ne derece dışarıdan etkilere açıktır. TÜSİAD, AB-Kıbns özdeşliğinde net bir tavır ortaya koymuştur. TÜSİAD, Türkiye'nin AB 'ye üyelik sürecim Kıbrıs konusuyla özdeş görmüş ve bu doğrultuda lobi faaliyetleri yapmış ve kamuoyu oluşturmuştur. Aslında, AB üyelik sürecinin Kıbrıs sorunu ile hukuki ilişkisi yoktur. Bu çalışma, öncelikle baskı grubu kavramını net olarak ortaya koyup, Türkiye'de baskı gruplarının gelişmesi bağlanımda Osmanlı'dan günümüze devlet- sivil toplum ilişkisini ve Türk dış politikasının genel niteliklerini çizerek karar alma sürecini irdeledikten sonra, baskı grubu olarak TÜSIAD'ı Türk dış politikasında göstermeye yöneliktir. İncelemelerden anlaşılmaktadır ki TÜSİAD, bir baskı grubu kimliği taşımakta ve özellikle 1980 sonrasında Türk dış politikasıyla yakından ilgilenmekte ve ilgili olarak görüş beyan etmektedir. VII
Özet (Çeviri)
“The model of pluralist society”regarding the spread of politics in society can be solved the best by using group theory. According to the theory, it is accepted that organized groups are effective on political system. In 1908, A.F. Bentley emphasized his paper whose title is“The Process of Government”is that“When the groups are adequately stated, everything is stated”. TUSIAD is an organization that owns strong members financially has upper grade relations with the government in Turkey. With its feature, TUSIAD tries to press the government in the process of the decision-making. TUSIAD compels the government in some specific subjects which is related to the benefits of its members. The impacts of TUSIAD on the government as a pressure groups are not only limited in the domestic affairs but also Turkish foreign affairs. However, when the their own features of foreign policy are taken into consideration and thinking of constitutional framework of the Turkish foreign policy, it is discussable that how much foreign policy is opened to outside effects in its traditional structure. TUSIAD has accepted clearly that the membership of Turkey to EU depends heavily on the solution of Cyprus disagreement. So, in this context, it has been continued to lobbying activities in order to create a public opinion on behalf of TUSIAD by using all media tools. Essentially, there is no relation between the process of membership to EU and Cyprus disagreement in legal manner. The main aim of the study, from stating initially the term of pressure group, examining the formation of pressure groups in Turkey in the context of the relations in state-civil society from the period of Ottomon Empire to now and after scruntizing the decision-making process underlying general characteristic features of Turkish foreign policy, is to try to display the impacts of TUSIAD as a pressure groups, on foreign policy in Turkey. It is concluded that TUSIAD has got an the identity of pressure group and especially interested in Turkish foreign policy closely from 1980. VIII