Çalışanların esnek istihdama yaklaşımları ve Trabzon ili örneği
Viewpoint of workers to flexible empolyment and a case of study in Trabzon
  1. Tez No: 147052
  2. Yazar: NURHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
02. Özet Son dönemlerde teknolojide yaşanan ilerlemeler, buna bağlı olarak oluşan yeni üretim teknikleri, küreselleşme ve uluslararası rekabetin artması çalışma hayatını da etkilemiş ve esnek çalışma modellerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Tezimizde çalışanların esnek istihdama yaklaşımlarının tespiti amaçlanmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde esnek çalışma kavramı, çalışma hayatında esnekliği gerekli kılan nedenler ve esnek çalışma modelleri incelenirken ikinci bölümde esnek çalışmanın çalışanlar üzerindeki etkilerinin neler olduğu kavramsal olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise ikinci bölümde kavramsal olarak incelenen bu etkilerin Trabzon ili baz alınarak yapılan alan araştırması ile uygulamak olarak tespiti yapılarak çalışma tamamlanmıştır. Alan araştırmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Sonrasında yapılan istatistiksel testler ile, çalışanların esnek istihdama yaklaşımları tespit edilmeye çalışılmıştır. Alan araştırması sonucunda, katılımcıların %77' sinin esnek çalışmayı olumlu bir çalışma biçimi olarak değerlendirdiği görülmektedir. Buna rağmen katılımcıların sadece %47'si esnek çalışma karşılığında elde ettikleri ücreti yeterli bulmaktadır. Ayrıca katılımcılar esnek çalışmanın en önemli avantajı olarak“zamanı dilediği gibi kullanma olanağı sağlaması”seçeneğini belirtmişlerdir. Yine katılımcılara göre, esnek istihdamın en önemli dezavantajı ise“ücretin az olması”dır. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary Recently, the improvements which have appeared in technology, the new production techniques due to these improvements, globalisation and the increasing international rivalry have influenced working life and have caused the coming out of flexible working models. The aim of this thesis define the approach of employees about flexible working. The first chapter of this study which is composed by three different chapters is about the flexible working concept, about the facts which are necessitating flexible working and about all the flexible working models. The aim of the second chapter is to analyse with a conceptual approach what are the effects caused by the flexible working system over the employees. At the third chapter Trabzon city is taken as a basis for a field research. The study end with an application of this research. During the field research, survey method had been used. Later statistical tests had been realized and so we have tried to define the approach of employees about flexible working. In conclusion of the field research we have noted that 77 % of the persons who have been interrogated have a positive opinion about this type of working system. Despite of this fact, only 47 % of the persons who have been interrogated are satisfied by the salary they earn. The participants to this survey have also specified that the most important advantage of flexible employment is that it provides you the opportuneness to use time like you want. Besides that, according to the participants, the most important disadvantage of flexible employment is that the salaries are not enough. VIII