Yugoslavya'dan Türkiye'ye göçler (1923-1960)
Immigrates from Yugoslavia to Turkey (1923-1960)
- Tez No: 147050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Balkanlar yüzyıllar boyunca çeşitli milletlere ev sahipliği yapmıştır. Hemen hemen her milletin dini ve etnik yönden karmaşık, coğrafî olarak oldukça dar olan bu bölgeye egemen olma isteği sürekli bir çatışma ortamı yaratmıştır. Balkanların Türklerle tanışması 4. ve 5. asırlarda başlamıştır. Osmanlı Devleti'nin Balkanları yurt edinmek için yaptığı fetihler sonrası Türkmenler yerleştirilerek bölge Türkleştirilmiştir. Yugoslavya da Balkanlar'da önemli sayıda Türk nurusun yerleştirildiği bölgelerin başında yer almıştır. Fakat Osmanlı Devleti'nin Balkanlar' dan gerileyişi ile birlikte bu Türk nüfusun bir kısmı anavatana göç etmiştir. Özellikle 1877-78 Osmanlı- Rus Savaşı ve Balkan Savaşları milyonlarca Türkün Balkanlar' dan tasfiye edilmesine yol açmıştır. Osmanlı Devleti'nin bölgeden tasfiyesi ile Yugoslavya'da kalan Türkler çeşitli baskılara maruz kalarak göç etmek zorunda kalmışlardır. Cumhuriyetin ilk on yılında yaklaşık 108.000 kişi Türkiye'ye göç etmiştir. Daha sonraki dönemlerde de göç devam ederek 1960'da bu sayı 270.000'e ulaşmıştır. Yugoslavya'dan gelen bu göçmenler çeşitli sebeplerle Türkiye'nin değişik bölgelerinde iskân edilmişlerdir. Çok az bir kısmı hükümetten aldığı yardımlarla iskân edilen bu göçmenler Türkiye Cumhuriyeti nüfusunun sayıca önemli bir kısmını oluşturmuştur. VI
Özet (Çeviri)
The Balkans has been home to various peoples for centuries. That almost all nations wanted to dominate over this region, which is complex in terms of its religious, ethnic structure and geography. This created an atmosphere of constant struggle. The Turks first known entrance to the Balkans was in the 4th and 5th centuries.The Ottomans conquered the Balkans and transfered Turkomans to Turkify the region. A considerable number of Turks were placed to Yugoslavia. However, with the weakening of the Ottoman dominance over the Balkans, many Turks were forced to move to the motherland. The 1877-1878 and Balkan wars were very important in the movement of Turks to Turkey from the Balkans. With the removel of the Ottoman Empire from Yugoslavia, those Turks who had been left behind were exposed to much pressure and were obliged to migrate. About 108.000 people immigrated to Turkey within the first ten years following the proclamation of Turkish Republic. This immigration continued and in 1960 it reached up to 270.000. These immigrant, very few of them were placed by support from the Goverment. Immigrants from Yugoslavia were placed in different parts of Turkey for several reasons. The Turkish immigrants of Yugoslavia constitute an important number of the population of Turkish Republic. VII