Okullardaki önleyici rehberlik hizmetlerinin değerlendirilmesi
Evaluating of preventive counseling in schools
- Tez No: 147077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, zararlı alışkanlıklarla ilgili önleyici rehberlik faaliyetlerine okullardaki eğitim faaliyetleri içerisinde yer verilip verilmediğinin ve yönetici, öğrenci, öğretmen açısından bu çalışmaların gerekli görülüp görülmediğinin araştırılmasıdır. Bu araştırma grubu Trabzon ili kapsamında ortaöğretim düzeyindeki eğitim kurumlarında öğrenim gören farklı yaş ve sınıf düzeyine sahip 195 öğrenci ile ortaöğretim kurumlarında eğitim veren farklı branş, yaş ve çalışma süresine sahip 199 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma grubunu oluşturan 394 kişi tesadüfi olarak seçilmiş olup istatistiksel işlemler bu 394 kişinin cevaplan üzerinde yapılmıştır. Bu araştırma, Ki kare testi veri analiz tekniğine dayalı olarak yapılan bir çalışmadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı“Zararlı Alışkanlıkları Önlemeye Yönelik Tutum Envanterinden”oluşmaktadır ve araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada Deskriptif istatistik tekniklerine yer verilmiştir. Bu araştırmada, önleyici rehberlik hizmetleri ile statü arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve zararlı alışkanlıkları önlemeye yönelik bilgilendirmelerin bireyleri bu alışkanlıklara yöneltip yöneltmeyeceği görüşünün statü açısından gösterdiği farklılıklara ilişkin bulgular saptanmıştır. Sonuç olarak genel anlamda öğretmen ve öğrenci görüşleri dikkate alındığında, okullarda önleyici rehberlik hizmetleri uygulanmaktadır. Elde edilen bulgulara göre öğrenciler ve branş öğretmenleri önleyici rehberlik hizmetlerinin orta düzeyde, rehber öğretmenler ve idareciler ise yüksek düzeyde uygulandığı görüşündedirler. Zararlı alışkanlıkları önlemeye yönelik yapılan bilgilendirmelerin bireyleri bu alışkanlıklara yöneltip yöneltemeyeceği ile statü arasındaki farklılığa bakıldığında da manidar istatistiksel sonuçlar elde edilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to search whether the preventive guidance activities which are about the injurious habits, take part in education activities and to search whether this research is seen necessary in terms of the director, the student, and the teacher. The research group consists of 195 primary school students in Trabzon, who are at different age and class, and also 199 teachers from different schools and branches who are at different age. These 394 people are random selected and the statistical process is based on the answers of these 395 people. This research is based on“Chi-square”data analysis technique. Data collcetion tool which used in this research is consist of“Manner Inventory for Finding Injurious Habits”improved by researcher. Descriptive statistic techniques were used in this research. In this research, it was determined that whether the giving information to prevent injurious habits orientate people to these habits and whether this point of view varied at different status. As a result, when the teachers' and the students' ideas take into account, the preventive guidance activities are applied at schools. According to the findings, the students and the teachers think that the guidance activities are applied at medium level; the directors think they are applied at high level. When the difference between the status and whether the giving information to prevent injurious habits orientate people to these habits is observed, meaningful statistical results are obtained. Students- in proportion to teachers- think that giving information to prevent injurious habits orientate people to these habits mainly. IX