Konut pazarlaması ve Trabzon ili'nde konut satın almada tüketici davranışlarını ölçmeye yönelik uygulama
- Tez No: 147079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
02. Özet İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacı, esasen insanlık tarihi boyunca da en önde gelen ihtiyaç olmuştur. Tarih boyunca insanların yaşayış tarzlarıyla birlikte yaşadıkları konutlar da değişime uğramıştır. 1980'li yıllara kadar ülkemizde müteahhitlik sektörü yeterince gelişmemiş, toplu konut veya bir çok konuttan oluşan ortak yönetime sahip yaşam alanları anlayışı henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyordu. 1980'li yıllarda ise ulaşım ve iletişimdeki gelişmelerin de sayesinde insanlar yurt dışında daha gelişmiş ülkelerde gördükleri konforlu konutları ülkemizde de uygulamaya başlamışlardı. Bu dönemlerde ülkemizde inşaat sektöründe büyük projelere başlanmış ve çoğu ülkemiz teknik ve müteahhitlik gücüyle tamamlanmıştır. Dünyaca üne kavuşan Türk Müteahhitlik Sektörü artık teknolojiyi de çok yakından takip edebilmekte ve gerek konut gerekse diğer inşaat malzemelerini en kısa zamanda uygulamaya başlayabilmekteydi. 1980'li yıllardan önce yok denecek kadar az olan konut pazarlaması, günümüzde sektörün, özel teşebbüs ve kar amaçlı büyük firmalar tarafından oldukça büyük yatırımlarla kullanılmaya başlanmasıyla cazip hale gelmiştir. Bizim çalışmamızda da asıl amaç; Trabzon İl'inde tüketicilerin konut satın almada etkilendikleri unsurları tespit edebilmekti. Konuya konut pazarlaması açısından baktığımız için önce pazarlamanın genel prensipleri, tarihsel gelişimi ve çağdaş yöntemlerine değinmeye çalışıldı. Bu arada konut sektörü de Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarından günümüze kadar kısaca tanıtılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
03. Summary One of the basic needs of human being is the housing which has been leading factor throughout the history of mankind. The life style as well as the housing style where people live have been changed over the years. Until 1980's the conctractor sector was not developed that much and the idea of public housing or sharred housing sector with a common administration have just started to became widespread. Owing to the progresses in the transportation and communication areas in the 1980's, Turkish citizens started to apply the comfortable housing idea which have been already in use in the developed countries. At this period, important projects in the contractor sector did take place in our country and most of them were finished by the technical and constructional power of our country. The Turkish contractor sector which has been recognized recently, through out the world can follow the tecnology very closely and, put into the practise both building and other materials whithin the short time. The housing marketing, which was hot important sector before 1980's, has become popular nowadays by investments of big companies based on profit motives. The main goal of this study is to outline the criterian of consumers while they are deciding to buy housing in Trabzon. While the subject is handled by the housing marketing point of wiev, first the general principals and historical development of marketing as well as the modern methods are mentioned. Moreover, it is also aimed to describe the housing sector from the establishment of republic of Turkey to nowadays. XI