Trabzon'a gelen Arap turistlerin tüketici davranışlarını belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determine the consumer behaviour of Arab tourists visiting Trabzon
- Tez No: 511058
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Turizm dünyasında, Arap ülkeleri önemli bir paya sahiptir. Türkiye hem coğrafi konumu hem de kültürel yakınlığından dolayı Arap turistleri çekmede üstünlük sağlamaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye'nin son yıllarda izlediği dış politikası ve Türk dizilerinin Arapçaya çevrilmesi sonucu Arap ülkelerinden Türkiye'ye gelen turist sayısında artış meydana gelmiştir. Arap turistler alışveriş, kültür turları için çoğunlukla İstanbul, Konya ve Bursa gibi büyük şehirleri tercih etmenin yanında doğal güzelliği ve serin havasından dolayı Karadeniz Bölgesini tercih etmektedir. Trabzon'da Doğu Karadeniz Bölgesinde turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaştığı bir şehir konumundadır. Trabzon'daki Sümela Manastırı ve Uzungöl turistlerin en çok tercih ettiği yerler olmuştur. Trabzon' a gelen Arap turistlerin çoğunu Suudi Arabistanlılar oluşturur iken Katar, Bahreyn ve Kuveyt gibi birçok ülkeden de turist gelmektedir. Gelen turistlerin gelir seviyesi çok yüksek olmamakla beraber, kaldıkları gün sayısına göre harcama yaptıkları oran değişmektedir. Ayrıca Trabzon'da Arap turistlere yapılan konut satış sözleşme sayısı her yıl artmaktadır. Fakat istatistiklere bakıldığında gelen turist sayısının bekleneni karşılamadığı görülmektedir. Trabzon'un ekonomik kalkınması ve istihdamı için Arap turistler önemli bir paya sahip olmasına rağmen, literatürde başka bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Yapılan bu çalışma ile Trabzon'a gelen Arap turistlerin demografik özellikleri ile seyahatleri sonucunda aldıkları hizmetin memnuniyeti arasındaki farklar incelenmiştir. Oluşan farklar sonucunda turistlerin memnuniyetini arttırmak için Trabzon'daki işletmelere yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bu amaçla Trabzon'a gelen Arap turistten 320 kişiye anket uygulanmıştır. Anket sonucu oluşan veriler IBM SPSS 20.0 istatistiksel programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the world of tourism, Arab nations have an important share. Turkey is a provide an advantage in attracting Arab tourists, both geographical location and cultural proximity. In addition, as a result of the foreign policy pursued by Turkey in recent years and the translation of Turkish sequences into Arabic, there has been an increase in the number of tourists coming from Arab countries to Turkey. In addition to shopping, cultural tours, the Arab tourist prefer large cities such as Istanbul, Konya and Bursa also prefers the Black Sea region because of its natural beauty and cool atmosphere. Trabzon is an attraction centre for Arab tourists in Eastern Blacksea Region. Arab tourists prefers mostly Sümela Manastery and Uzungöl. Many tourists come Trabzon from Saudi Arabia on the other hand some tourist from Kuwait, Bahrain, Qatar. Tourists' income levels aren't high, their payments rate changes according to staying days. Also every year the number of house sales contracts increase in Trabzon. But looking at the statistics, it seems that the number of tourists does not meet expectations. For Trabzon's economic development and employment Arab tourists have an important share, but have been found in the literature no other studies. In this study, the differences between the demographic characteristics of Arab tourists and the satisfaction of the service were received as a result of their travels were examined. For increasing tourists satisfaction, companies in Trabzon have been given advices with this study. For that purpose, a survey was carried out 320 persons of Arab tourists who came to Trabzon. Survey results were analyzed using the IBM SPSS 20.0 statistical program.