Türk siyasi hayatında Osman Bölükbaşı
Osman Bölükbaşı in Turkish political life
  1. Tez No: 147092
  2. Yazar: AHMET KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
02. Özet Osman BÖLÜKBAŞI, 1913 yılında Kırşehir'de dünyaya geldi. Fransa'da Nancy Üniversitesi'nde matematik ve astronomi bölümünü bitirdi 1946' da çok partili hayatin başlamasıyla Demokrat Partiye katıldı. Bir yıl sonra Demokrat Parti' den ayrılarak Millet Partisi'nin kuruluşunda yer aldı. 1950 yılında Kırşehir Milletvekili seçilen Bölükbaşı, Millet Partisi'nin kapatılmasıyla Cumhuriyetçi Millet Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. 1954'te Demokrat Parti ile olan çatışmasından dolayı Kırşehir ilçe yapıldı. 1958 yılında Cumhuriyetçi Millet Partisi ile Köylü Partisi'nin birleşmesinden sonra Genel Başkan seçildi. Bölükbaşı, 1946'da başladığı siyasî yaşamı içerisinde 1950, 1954, 1957 seçimlerinde Kırşehir Milletvekili, 1961, 1965, 1969 seçimlerinde de Ankara milletvekili seçilmiştir. Sert konuşmaları ve farklı siyasî üslubu ile Türk siyasetinin önemli isimlerinden biri olarak yerini almıştır. 1961 yılında İnönü Başkanhğı'ndaki koalisyona girmek istemeyen Bölükbaşı ile bir grup milletvekili Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nden istifa ederek ikinci defa Millet Partisi'ni kurdu. 1970 yılında Genel Başkanlık görevinden, 1973 yılında da; milletvekilliğinden ve partisinden ayrılarak siyaseti bırakan Bölükbaşı, Şubat 2002'de Ankara'da vefat etti. Vffl
Özet (Çeviri)
03. Summary Osman Bölükbaşı was born in Kırşehir in 1913. He studied mathematics and astronomy at Nancy University in France. With the beginning of multi-party period, he joined Demokrat Parti in 1946. One year later, he left Demokrat Parti and took role in the establishment of Millet Partisi. Bölükbaşı, who was elected a member of the parliament in Kırşehir in 1950, was among those who participated in the establishment of Cumhuriyetçi Millet Partisi after the Millet Partisi was closed down. Because of his policies against Demokrat Parti the status of city of Kırşehir reduced to township in 1954. In 1958, after Cumhuriyetçi Millet Partisi and Köylü Partisi joined together, he was elected as the chairman. During his political life which started in 1946, Bölükbaşı was elected as Kırşehir MP in the elections held in 1950, 1954, 1957 and was elected as Ankara MP in the elections held in 1961, 1965, and 1969. He is well-known for his hard talks and his distinctive political style, in Turkish political life. In 1961, Bölükbaşı and a group of MPs, who did not wish to join in the coalition under İnönü' s presidency, resigned from Cumhuriyetçi Köylü Partisi and established Millet Partisi for a second time. Having stopped working as the chairman in 1970 and having resigned from his job as an MP and from his party in 1973, Bölükbaşı passed away in February 2002 in Ankara. rx