Osman Bölükbaşı ve Türk siyasi hayatındaki yeri ve önemi
  1. Tez No: 144760
  2. Yazar: SEDAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE ŞIVGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Biography, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
“Osman Bölükbaşı ve Türk Siyasi Hayatındaki Yeri ve Önemi”konulu tezin Giriş Bölümünde, Osman Bölükbaşfnın siyasette yer aldığı dönemin, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokrasi sürecinde yaşadığı önemli hassasiyetleri bünyesinde barındırdığına dikkat çekilmiş. Bu açıdan dönemin, siyasi ekonomik, sosyal ve kültürel şartları göz önünde bulundurulmak suretiyle bölümlere ayrıldığından bahsedilmiş. Osman Bölükbaşı'nın siyasi yaşamına etki edebileceği düşüncesiyle dönemin önemli gelişmelerine yer verilmiş, Osman Bölükbaşı'nın siyasi faaliyetlerine de değinilmiştir. Girişte Osman Bölükbaşı'nın hayatı: ailesi, tahsili, uğraşları ele alınarak incelenmiştir. I. Bölümde, dönemin siyasi yapısı ve Osman Bölükbaşı'nın siyası faaliyetleri üzerinde durulmuştur. II. Bölümde, Osman Bölükbaşı'nın Meclis ve Radyo konuşmaları ele alınmış, yazılı açıklamalına da temas edilmiştir. III. Bölümde ise Osman Bölükbaşı'ya dair görüşlere ve Bölükbaşı'nın sözlerine, şiirlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introductory part of thesis covering the subject“Osman Bölükbaşı and his position and significance in the Turkish Democratic Life”, the attention was drawn on the Fact that the politica era wherein Osman Bölükbaşı has taken a place, had kept in its structure the most important sensitivities encountered by the Turkish Republic during the democratic process. It is mentioned that this era has been divided into chapters after taking into consideration from this aspect all political, economic, social and cultural conditions prevailed at that age. On the belief that it would affect the political life of Osman Bölükbaşı, the most important developments recorded during this era, were taken place also along with the political activities conducted by Osman Bölükbaşı. In the introductory chapter it was dwelt on faily, education and activites of Osman Bölükbüşı. In the second chapter, the speeches made by Osman Bölükbaşı either at the parliament House or through the radio broadcasting stations, were taken into hand and also it was dwelt on his written declarations. On the other hand, in the third chapter, the views regarding Osman Bölükbaşı and his poems and sayings were taken place.