Çok partili dönemde bir muhalefet partisi Cunhuriyetçi Millet Partisi
  1. Tez No: 94778
  2. Yazar: HÜSEYİN EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İZZET ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
EMİROĞLU, Hüseyin, Çok Partili Sistemde Bir Muhalefet Partisi, Cumhuriyetçi Millet Partisi (1954-1958), Yüksek Lisans Tezi, 147 Sayfa ÖZET Tezin konusu olan Cumhuriyetçi Millet Partisi 09 Şubat 1954 tarihinde Ahmet TAHTAKILIÇ tarafından kurulmuştur. Döneminin üçüncü büyük partisi olmasına rağmen, çoğunluk seçim sistemi nedeniyle, 1954'te 5, 1957'de 4 Milletvekili çıkarabilmiştir (Yüzde 7,2 oya karşı binde 6,5 milletvekili). Ancak TBMM'de savunduğu görüşler 27 Mayıs 1960 sonunda kabul edilen 1961 Anayasasında yer almıştır. Bu görüşlerin başlıcaları; Çift Meclisli Parlamento, Hakim Güvencesi, Anayasa Mahkemesi, yeni bir Anayasa, Yüksek Hakimler Kurulu ile Basın, Üniversite ve memur Güvencesidir. Parti, kendinden önceki Millet Partisi gibi Tek Adam Partisi-Osman BÖLÜKBAŞI Partisi olarak tanınmıştır. Millet Partisi'nm kapatılış nedenini oluşturan irticai faaliyetler ve Atatürk ilke ve inkılaplarına karşı politikalar üretmekten Cumhuriyetçi Millet Partisi özellikle kaçınmış ve adının önündeki Cumhuriyetçi kelimesine sadık kaldığı görülmüştür. Dönemin İktidar Partisi, Demokrat Partice karşı Cumhuriyet Halk Partis? nin önderliğinde oluşturulan Muhalefet Cephesi kapsamında, 1958'de Türkiye Köylü Partisi ile birleşerek Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi adını almıştır. Kurucu Mecliste 25 Milletvekili ile, 1961 seçimlerinden sonra ise 54 milletvekili ve 16 Senatör ile parlamentoda temsil edilmiştir. 27 Mayıs 1960 sonrasındaki İsmet İNÖNÜ koalisyonlarına katılmak istemeyen Osman BÖLÜKBAŞI ve bazı arkadaşlarının partiden ayrılarak 2 nci defa Millet Partisini kurmaları sonucu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi dağılma sürecine girmiştir. Dört bölümden oluşan Çok Partili Dönemde bir Muhalefet Partisi- Cumhuriyetçi Millet Partisi konulu bu tezin, incelenmesinden önce Millet Partisi Dönemi ve çok partili sisteme geçiş döneminin de incelenmesine ihtiyaç olmuştur. Bu nedenle Tez; 1 nci Bölümde, Çok Partili Sisteme Geçiş Dönemini (1944-1950), 2 nci Bölümde, Çok Partili Sistem Dönemini (1950-1954), 3 ncü Bölümde, yine Çok Partili Sistem Dönemini (Cumhuriyetçi Millet Partisi / 1954- 1 958), 4 ncü Bölümde ise, Türk Siyasi Hayatında Cumhuriyetçi Millet Partisinin Politik Uygulamalarını inceleme konusu yapmıştır. Cumhuriyetçi Millet PartisP n'ın savunduğu fikirler, 1961 Anayasasında yer aldığı gibi, 1982 Anayasasında da yer almıştır. Cumhuriyetçi Millet PartisP n'm bu fikirlerinin daha sonraki dönemlerde Türk Demokrasisinin gelişmesine önemli katkılar sağladığı ve günümüz siyasi hayatına da dersler aktardığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Emiroğlu Hüseyin, Republican Nation Party (1954-1958), An Opposition Party Within an Multiparty System Post Graduate Thesis, 147 pages, SUMMARY The Republican Nation party (RNP), the subject of this thesis, was founded by Ahmet Tahtakılıc on February 9, 1954. Dispute the fact that it was the third largest political party at that time, due to the majority system able to sent only five deputies to the Turkish Grand National Assemble in 1954 and four deputies won seats in 1957. Nevertheless, the views supported by the RNP found their way into the 1961 constitution which was adopted after May 27, 1960. The majority of these principles i.e, bicameral parliament, judiciary security, constitutional court, a new constitution, superior judiciary board, freedom of press and university and civil service job security have been included within the framework of the constitution of 1961. The party was reputed to be, in the same way as its predecessor Nation Party, a one man party-Osman Bölükbaşı party. The Republican Nation Party, remaining faitful to the term“Republican”made a special effort to refrain from advocating policies contrasting with Atatürk's principles and reforms and it stayed away from activities of religious fundamentalism that caused the of beaning the Nation Party. Within the framework of the opposition front created under the leadership of the republican people's party against The Democratic Party, which was in power at that time, the party changed its name to the Republican Peasent's Nation Party following a merger with the peasent's party in 1958. It was represented within the formative Assembly by 25 deputies and by 54 Lower Hause Members and 16 senators following the 1961 elections. The republican peasent's Nation Party entered a process of disintegration following the departure of Osman Bölükbaşı and same of his colleagues who did not want to join the coalition government formed by ismet inönü after May 27, 1960. Bölükbaşı and his followers later on founded the Nation Party for the second time. It is necessary to examine the transition period to the multiparty system as well as the Nation Party era, before going into the analysis of this thesis entitled An Opposition Party within a multiparty system-the Republican Nation Party. Then the thesis is composed of four sections; First section examines the period leading up to the multiparty system (1944-1950). Second section analyses the period of multiparty system (1950-1954). Third section re-examines the multiparty system period with special reference to the Republican Nation Party (1954-1958). Fourth section explores the role of the political practices of the Republican Nation Party within the framework of political life in Turkey. The ideas advocated by the Republican Nation Party have been reflected in the constitution of 1961 as well as in the constitution of 1982. The principles advocated by the Republican Nation Party have made a significant contribution to the development of democracy in Turkey and continue to play an important role in contemporary political life in Turkey.