Üstün yeteneklerde duygusal zeka ile benlik saygısı arasındaki ilişki
The relationship between emotional intelligence and self-esteem of the gifted science hight school students
  1. Tez No: 147091
  2. Yazar: BAHAR EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı Fen lisesi örnekleminde üstün yeteneklilerde duygusal zeka ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma grubu, Trabzon, Rize, Ordu, Samsun, Sinop, Kocaeli ve Ankara illerindeki Fen liselerinin 356, 9. smıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin 241 'i erkek, 1 14'ü kız öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçları, Baymur (1968) tarafından geliştirilen“Benlik Tasarımı Envanteri”, ikincisi Hail tarafından geliştirilen ve Ergin (2000) tarafından geçerlik güvenilirlik çalışması yapılan“Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği”, üçüncüsü araştırmacı tarafından hazırlanan“Bilgi Toplama Formu”dur.Araştırma Betimsel ve Korelasyonel yönteme dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Veri analizleri SPSS/WINDOWS programıyla gerçekleştirilmiştir. İstatistik işlemleri yapılmadan önce, veriler doğruluk ve değişik istatistik işlemlerine uygunluk açısından SPSS EXPLORE ile ön testten geçirilmiştir. Veri analiz işlemlerinde tanımlayıcı istatistik kapsamında, t testi, ANOVA, Benferonni Ranj Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, üstün yeteneklilerde benlik saygısı ve duygusal zeka alt faktörleri arasında olumlu yönde ilişki bulunmuştur. Anne ve baba tutumlarının, basan algılamasının, cinsiyetin, anne baba eğitim durumunun duygusal zeka ve benlik saygısı üzerindeki etkisi incelenmiş, sonuçlar beşinci bölümde tartışılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the relationship between emotional intelligence (EI) and self esteem of the gifted science high school students. The study is conducted in Trabzon, Rize, Ordu, Sinop, Kocaeli, and Ankara Science High Schools, with a sample of 356 ninth grade students. Of those students, 241 are male and 115 are female students. In this study the self-esteem invention was used as a main data collection tolls. Emotional Intelligence Evaluation Scale, originally developed by Hall (1995) and adapted to Turkish by Ergin (2000), The design of the study is descriptive and correlational, and partly causal-comparative. Data analysis of the study is done on SPSS/WINDOWS, with major applications of correlation, t and F statistics, and descriptive. Data screening and evaluations were applied to data before analysis, and all hypotheses were tested at. 05 significance level. The result of the study showed that self-esteem and emotional intelligence and sub- measures of Emotional Intelligence highly correlated. Gender differences are also apparent for self esteem, emotional intelligence in general, and on emotional awareness, being empathetic, controlling relationships, and females score more than males on these measures. Meanwhile, parental attitudes and perceived achievement were also related to high self-esteem and more emotional intelligence. The results are discussed with previous findings and future research directions. VIII